Czym jest zaczadzenie? Jak go unikać? Odpowiedzi na te dwa głowne pytania postanowilłem zawrzeć w poniższym opracowaniu. Zapraszam do lektury - weź bezpieczeństwo w swoje ręce!

Data dodania: 2013-01-23

Wyświetleń: 1337

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okres zimy i jesieni to czas, w którym zaczynamy ogrzewać swoje mieszkania i domy. O ile w nowoczesnym budownictwie, w mieszkaniu czy bloku, nie mamy pieca, bo ogrzewanie zapewnia nam elektrociepłownia, to już w starych mieszkaniach i kamienicach oraz domach jednorodzinnych często można spotkać piece kaflowe do ogrzewania centralnego lub piece gazowe.

Jeśli nasze mieszkanie czy dom zalicza się do tej drugiej kategorii, to warto pamiętać o zagrożeniu, którym jest czad. Jest to tlenek węgla CO, który powstaje na skutek niepełnego spalenia paliw, takich jak węgiel, drewno, ropa, olej opałowy, nafta, przy małej ilości tlenu w otaczającej nas atmosferze. Co roku od zaczadzenia ginie kilkanaście osób, głównym powodem jest nieszczelna instalacja kominowa lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń ogrzewających. Czad bardzo ciężko wykryć, gdyż jest niewidoczny, bezwonny, czyli – krótko mówiąc – niewyczuwalny dla żadnego zmysłu człowieka. Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla, musimy pamiętać o przeprowadzaniu regularnych kontroli technicznych wentylacji i urządzeń grzewczych. Ponadto trzeba też często wietrzyć pomieszczenia. Nie należy natomiast zaklejać czy zatykać kratek wentylacyjnych, a urządzenia do ogrzewania trzeba użytkować zgodnie z instrukcją obsługi.

W przypadku zauważenia objawów takich jak nudności, zawroty głowy czy duszności należy szybko przewietrzyć mieszkanie i zasięgnąć porady lekarza.

Pamiętajmy również, że zagrożenie związane z czadem to nie tylko uszkodzone ogrzewanie, zatkane kratki wentylacyjne, ale także auto w garażu. Musimy pamiętać, aby pomieszczenie to było odpowiednio wentylowane, ale najlepiej jak najkrócej mieć odpalone auto w zamkniętym garażu. Oczywiście w chwili, gdy dojdzie już do tragedii i ktoś zasłabnie albo straci przytomność z powodu tlenku węgla, należy zachować zimną krew i pomóc takiej osobie w odpowiedni sposób.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena