Telewizja przemysłowa rozwija się niezwykle prężnie i nieustannie zaskakuje nowymi technologiami. Najprostsze kamery CCTV można nabyć za cenne kilkuset złotych a te zaawansowane mogą kosztować po kilka tysięcy. Rzeczywistość XXI wieku przepełniona jest przestępczością, atakami terrorystycznymi. Już nawet nieduże miejscowości inwestują w tzw. monitoring miejski. Pozwala to dozorować sytuacje na ulicach. Nagranie może pomoc ująć sprawce rozboju, miejsca o dużym natężeniu ruchu pojazdów nawet pomoże rozstrzygnąć o winie podczas kolizji drogowej.
Wiele firm oferuje profesjonalny sprzęt. Wystarczy skontaktować się a w bardzo krótkim czasie uzyskamy sugestie lub odpowiedzi na nurtujące nas pytania z dziedziny CCTV. Obecność systemów monitoringu znacznie zwiększa bezpieczeństwo osób i mienia. Prosty system można już zamontować własnoręcznie. Domowe sieci internetowe pozwalają na wprowadzenie kamer sieciowych z wbudowanym videoserverem. W tym celu wystarczy jedynie podpiąć urządzenie dozorowe do pustego gniazda RJ45. Następnie uruchamia się przeglądarkę internetową i wprowadza IP kamery. Koncepcja ta pozwala na monitorowanie dużej liczby osobnych obiektów. Ogromną zaletą jest ,,podgląd na żywo” z dowolnego miejsca na Ziemi ( jest to możliwe w przypadku dostępu do Internetu).
Już na etapie planowania montażu telewizji przemysłowej wskazane jest określenie rodzaju kamer CCTV. To od ukształtowania monitorowanego obszaru i kosztów zakupu zależy czy zdecydujemy się na konwencjonalne kamery analogowe, IP czy też bezprzewodowe. Istotne są także wymagania odnoście wychwytywania detali obiektów z kadru. Inne kamery montujemy gdy chcemy rozpoznawać twarze oraz numery rejestracyjna a inne w przypadku ogólnego poglądu na obiekt. Bardzo ważne jest zagadnienie oświetlenia. Zaawansowane urządzenia potrafią funkcjonować poprawnie nawet w warunkach całkowitego zaciemnienia. Zawdzięczamy to obecności przetwornika podczerwieni. Urządzenie emituje strumień ,,światła” niewidoczny dla ludzkiego oka. Są także rozwiązania wykorzystujące diody LED, zapewniające zasięg 20-30 m, oraz żarówki halogenowe, które mają zasięg do 100 m.