System dozoru wizyjnego to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina handlu. Rezultatem tego jest dostępność kamer CCTV w firmach, domach prywatnych, instytucjach publicznych, centrach handlowych itp.

Data dodania: 2011-04-08

Wyświetleń: 2516

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko wskazuje na to, że w 20011 roku hitem będzie monitoring prowadzony za pomocą kamer przemysłowych wyposażonych w promienie Roentgena. Stworzono je przede wszystkim w celu poprawy ochrony w strategicznych obiektach. Kamery przemysłowe trafią przede wszystkim na terminale lotnicze. Standardem jest poddawanie kontroli pasażerów przed wpuszczeniem na pokład samolotu. Pewnie każdy kojarzy wykrywacze metali, bramki kontrolne a także urządzenia prześwietlające bagaże w celu poznania ich zawartości. Przestrzeganie norm bezpieczeństwa wiąże się z poświęcaniem czasu. Dość powszechnym widokiem jest kolejka do odprawy. Jak wiadomo duże zagęszczenie ludzi na stosunkowo malej powierzchni znacznie zwiększa śmiercionośną skuteczność ataków terrorystycznych.

Kamery CCTV wyposażone w promienie Roentgena to skuteczne narzędzie zmniejszające ryzyko zamachu. Tak naprawdę każda osoba przekraczająca prog. terminala lotniczego jest monitorowana przez bardzo zaawansowane systemy wizyjne. Samo prześwietlanie bagaży podróżnych nie jest już nowością, ponieważ od dawna służby graniczne stosują Roentgen do poszukiwania nielegalnych towarów, które ktoś usiłuje wwieźć na teren Unii Europejskiej. Dlatego produkcja kamer przemysłowych posiadających promienie Roentgena to nowoczesne, niezwykle skuteczne narzędzie do walki z przemytem i zamachami terrorystycznymi.

Na początku tego roku już trzy lotniska przyznały się do stosowania tego typu urządzeń. Są nimi New York, Los Angeles oraz Amsterdam. Możemy się jednak spodziewać ze najbliższa rezolucja UE nakaże montaż takich urządzeń na wszystkich terminalach wspólnoty.

Producenci tych innowacyjnych urządzeń są w stanie udowodnić ze emitowane promienie Roentgena nie szkodzą ludzkiemu zdrowi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ średni czas skanowania osoby przebywającej na terenie lotniska to aż 30 sekund. Telewizja przemysłowa zbudowana na podstawie tych rozwiązań wizyjnych prześwietla garderobę i bagaże podróżnego. Bardzo dopracowana jakość otrzymywanego obrazu pozwala na detekcje materiałów wybuchowych, broni czy tez innych niebezpiecznych i podejrzanych przedmiotów. Kamery CCTV posiadające promienie Roentgena nie są w stanie prześwietlić bielizny skanowanej osoby ale ze 100% skutecznością wykryją każde wnoszone urządzenie.

Opisywane urządzenia już napotykają na głosy krytyki. Istnieją osoby uważające, że skanowanie nawet w celu zagwarantowania bezpieczeństwa to jawne naruszenie stref intymnych. Warto tez mieć na uwadze ze system zbudowany w oparciu o te urządzenia dozorowe będzie wymagał większej ilości patroli ochrony terminala. Powodem tego jest to, że monitoring wykryje zagrożenie ale tylko ludzie są w stanie obezwładnić podejrzaną osobę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena