Jak zachować się w momencie wypadku w pracy? Sprawdź, czy znasz procedury:

Data dodania: 2017-08-02

Wyświetleń: 1364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Protokół powypadkowy należy do standardowych procedur wdrażanych w okolicznościach wypadku przy pracy. Tworzy go zespół powypadkowy, który powołuje się do ustalenia przyczyn wypadku przy pracy lub okoliczności zrównanych z wypadkiem przy pracy, a w szczególności, gdy dochodzi do wypadku śmiertelnego, ciężkiego czy też zbiorowego.

W skład zespołu powypadkowego wchodzą inspektor ds BHP oraz osoba wytypowana przez pracowników, pod warunkiem, że posiada aktualne zaświadczenie z ukończenia szkolenia BHP (które można odbyć podczas konsultacji BHP).

Natychmiast po otrzymaniu informacji o wypadku, a najdalej dzień po tym zdarzeniu, zespół powypadkowy jest zobowiązany do podjęcia działań w celu poznania przyczyn wypadku przy pracy. W swoich dociekaniach może korzystać z materiałów udostępnianych przez prokuraturę  lub ośrodek prowadzący śledztwo.

Wszelkie konsultacje BHP prowadzone przez zespół powypadkowy muszą doprowadzić do sporządzenia protokołu powypadkowego. Zespół ma na to 14 dni od dnia ustalenia prawdziwej przyczyny. Wzór takiego protokołu został przygotowany przez Ministra Gospodarki i Pracy w 2004 roku. 

Co powinien zawierać protokół powypadkowy?

Po pierwsze sporządza się go w 3 egzemplarzach, a każdy traktowany jest jako oryginał. Jeden egzemplarza dla pracownika, drugi dla pracodawcy a trzeci dla ZUS.W dokumencie zespół powypadkowy przedstawia okoliczności wypadku na podstawie relacji świadków oraz poszkodowanego w wypadku. Znajdują się tam również zaświadczenia i opinie lekarskie. W treści protokołu umieszcza się również szkice i zdjęcia z miejsca, gdzie wydarzył się wypadek. Każdy z członków zespołu powypadkowego może umieścić w nim własną opinię i ocenę zdarzenia. 

Po spisaniu protokołu poszkodowany ma prawo zapoznać się z nim zanim otrzyma go pracodawca oraz musi zostać powiadomiony o swoim prawie do jednorazowego odszkodowania z tytułu  wypadku. Poszkodowany ma prawo zgłosić własne uwagi i zastrzeżenia do protokołu oraz zapoznać się z każdym dokumentem czy notatką dotyczącą jego sprawy, może również wykonać kopie czy odpisy. 

W przypadku śmierci poszkodowanego zespół powypadkowy zapoznaje z treścią protokołu rodzinę zmarłego pracownika, którzy również otrzymują prawo do wniesienia uwag do protokołu. Protokół powypadkowy w końcu otrzymuje pracodawca, który go zatwierdza lub zwraca zespołowi w celu wyjaśnienia czy uszczegółowienia w ciągu 5 dni od jego otrzymania. Po zatwierdzeniu pracodawca jest zobowiązany do przekazania egzemplarza protokołu poszkodowanemu lub w przypadku śmierci poszkodowanego jego rodzinie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena