Chodzenie do pracy jest czynnością powszechną i codzienną. Z tego powodu często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo skomplikowana prawnie jest zależność pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz jak wiele przepisów prawa pracy reguluje nasze codzienne obowiązki i podejście do nich. 

Data dodania: 2013-07-16

Wyświetleń: 2053

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęściej przekonujemy się o tym dopiero, gdy pojawia się jakiś problem. Zaczynamy się wtedy gorączkowo zastanawiać, co by tu zrobić. Nie warto takich spraw odkładać na później lub lekceważyć - spowoduje to tylko, że problem zrobi się większy, a może nawet nie da się go rozwiązać po naszej myśli. Skąd jednak zdobyć wiedzę, jak postąpić?

Można próbować szukać informacji o prawach pracowniczych z darmowych źródeł w internecie. Często jest to jednak wiedza, którą trzeba pracowicie wydłubywać z wielu różnych źródeł, a w dodatku niepewna.

Można też oczywiście skorzystać z porady prawnej u adwokata prawa pracy, jest to jednak luksus, na który nie każdego stać, szczególnie jeżeli wybiera się uznanego specjalistę. Natomiast wybór nieznanego prawnika może spowodować, że pomimo sporych pieniędzy otrzymamy wiedzę ogólnikową, mało przydatną w praktyce. Porady on-line mogą skończyć się tak samo - co najwyżej mniej stracimy.

Choć wzory pism prawa pracy najczęściej kojarzą się z wnioskiem o urlop lub wypowiedzenie umowy o pracę, jednak przydają się także w wielu innych sytuacjach - szczególnie jeśli mamy pewność, że są poprawne formalnie i aktualne, a także opatrzone obszernymi wyjaśnieniami, jak ich użyć. Takie wzory wniosków do pracodawcy czy pozwów sądowych będą wartościowymi zamiennikami dla drogich porad prawnych - o ile stworzyli je fachowcy. Warto się w tym względzie upewnić, sprawdzając, czy czuwa nad tym renomowana kancelaria prawa pracy.

Oczywiście wiedza kosztuje, nie należy się zatem spodziewać, że otrzyma się je za darmo. Jednak w tym przypadku cena związana jest z gwarancją skuteczności i czasem poświęconym na opatrzenie ich opisami pozwalającymi samodzielnie załatwić nawet skomplikowane sprawy. Można zatem przyjąć, że tak przygotowane wzory pism są w stanie w większości przypadków zastąpić poradę prawną. Więcej - często w niższej cenie dostarczą bardziej przydatnych informacji. Do zawartych w opisach porad można mieć zaufanie nawet przy załatwianiu istotnych i delikatnych spraw - jak choćby sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej. Dzięki właściwie przygotowanemu wzorowi pisma nie tylko zdołamy złożyć dobrze uzasadniony sprzeciw, ale dowiemy się także, czy pracodawca miał w ogóle prawo nałożyć na nas karę porządkową oraz czy zrobił to skutecznie. Okazuje się bowiem, że nałożenie kary nie jest sprawą tak prostą, jak można by sądzić. Dowiemy się także, czy po odrzuceniu sprzeciwu warto składać pozew do sądu pracy i jakie warunki musimy spełnić, by nasza sprawa w ogóle została rozpatrzona - nasz system prawny jest w stanie sprawić w tym względzie przykre niespodzianki osobom niezorientowanym.

Jak widać, świetnie przygotowany wzór wniosku czy pozwu okazuje się skutecznym i niedrogim sposobem obrony przez pracowników ich praw. Warto się zatem zastanowić, czy nie wybrać go jako rozsądnego kompromisu pomiędzy niepewną darmową wiedzą, a przesadnie drogą poradą prawną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena