Współczesna stomatologia umożliwia rozwiązanie problemów z uzębieniem, które kiedyś sprawiały wielki kłopot. Braki w zębach lub ich skrzywienie, to problem dość powszechny, a jednocześnie często uznawany za wstydliwy.

Data dodania: 2017-11-07

Wyświetleń: 879

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby nie trzeba było wstydzić się własnego uśmiechu, stomatologia gwarantuje wiele metod radzenia sobie z pewnymi zaburzeniami uzębienia, należą do nich m. in. protezy oraz implanty.

Brakujące zęby mogą być problemem nie tylko natury estetycznej, ale także higienicznej i zdrowotnej. Uzupełnienie braku zalecane jest przez stomatologów możliwie najszybciej. Istnieją dwie główne metody dokonania takiej „naprawy”. Czym się charakteryzują i jakie występują między nimi różnice?

Protezy dzielą się na stałe oraz ruchome. Pierwsze z nich często nazywane są mostami. Jest tak ze względu na ich dość charakterystyczne umocowanie. Most protetyczny oparty jest na specjalnie oszlifowanych zębach, sąsiadujących z ubytkiem. Po ich oszlifowaniu montuje się na nie specjalne korony, a następnie przęsło z brakującym zębem. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą wygodę. Sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich ubytków i dobrego stanu zdrowia pozostałych zębów. Koszt takiego mostu to najczęściej od kilkuset do tysiąca złotych.

Protezy ruchome, znane nam nie od dziś, to te, z którymi styczność mają najczęściej osoby starsze. Są one szczególnie zalecane w przypadku, gdy pacjentowi brakuje więcej, niż jednego zęba lub z jakiegoś względu niemożliwe jest założenie mostu.

Implanty to nieco droższe rozwiązanie od protezy - koszt pojedynczego implantu z koroną, to około trzy tysiące złotych. Leczenie implantami polega na zamocowaniu w dziąśle sztucznie utworzonego korzenia, a następnie w możliwie najkrótszym czasie dokonuje się odbudowy całego zęba. Implanty, tak jak protezy stałe, sprawdzają się najlepiej w przypadku pojedynczych ubytków w uzębieniu. Choć koszt implantów jest wyższy, jest to inwestycja na lata. Ta metoda jest bowiem na tyle skuteczna, że może służyć pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki znacznemu rozwojowi stomatologii, gwarantuje też naturalny wygląd zębów i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia oraz higieny jamy ustnej. Czasem inwestycja w implanty może okazać się bardziej opłacalna od sztucznej szczęki, w dużej mierze zależy to jednak od możliwości finansowych pacjenta na dany moment.

Przed podjęciem leczenia stomatolog przeprowadzi konieczną diagnozę oraz wywiad medyczny. Na ich podstawie możliwie będzie wybranie odpowiedniej metody uzupełnienia braków w zębach. Zarówno implanty, jak i protezy, są świetnie dopracowanymi dziełami stomatologii, które umożliwią ponowne bezproblemowe funkcjonowanie pacjenta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena