Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego właściciela firmy.
Jednym z przejawów tego obowiązku jest obowiązek przeprowadzania szkoleń. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika nie przeszkolonego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca ma również obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych.
Szkolenia BHP mają za zadanie poinformować pracownika, jakie elementy środowiska pracy mogą powodować zagrożenie dla zdrowia. Ich celem jest także zaznajomienie pracownika z przepisami i zasadami BHP, koniecznymi do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Szkolenia wzbogacają wiedzę pracownika na temat obowiązków i odpowiedzialności w zakresie bhp.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku lub choroby, będących wynikiem występowania zagrożeń w miejscu pracy, przeprowadza się ocenę ryzyka zawodowego.
Ocena ryzyka zawodowego polega na dogłębnej analizie i ocenie, jakie aspekty pracy mogą zaszkodzić lub wyrządzić krzywdę pracownikom. Ocena ryzyka pozwala upewnić się, czy firma podjęła wszystkie niezbędne kroki, aby zmniejszyć lub wyeliminować potencjalne zagrożenia. Daje również wskazówki, co należy jeszcze zrobić, aby do tego doprowadzić.
Ocena ryzyka zawodowego to podstawowe narzędzie służące bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników w miejscu pracy, a jej systematyczne przeprowadzanie to najlepsza metoda do stworzenia bezpiecznych warunków pracy.
Pracodawcy, którzy przykładają wagę do bhp w swoim przedsiębiorstwie, są świadomi tego, że w ten sposób nie tylko zapobiegają wypadkom i chorobom będącym konsekwencją pracy, ale ich działania mają także wpływ na pozytywny wizerunek ich zakładu pracy, stanowiący kluczowy element jej sukcesów.
Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy oraz zachęcanie pracowników do postępowania zgodnie z regułami BHP to coś więcej niż wywiązywanie się z obowiązku, to także inwestycja, która przynosi namacalne korzyści każdemu pracodawcy.