Zakup nowego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. To wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Zadbajmy więc o to, żeby inwestycja ta była przemyślana i sprawdzona. Byśmy mogli cieszyć się naszym nowym, "małym światem". 

Data dodania: 2020-09-03

Wyświetleń: 454

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na co zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie.

Przed zakupem mieszkania warto sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

1. Jakim budżetem na zakup mieszkania dysponujemy. Kwota jaką posiadamy lub nasza zdolność kredytowa w sposób zasadniczy ogranicza nasze możliwości zakupu.

2. Jakiej wielkości mieszkania potrzebujemy. Staramy się tu uwzględnić naszą obecną sytuację jak i przewidujemy np. możliwość założenia rodziny, czy dodakowych pomieszczeń dla dzieci.

3. Jak rzetelne jest przedsiębiorstwo odpowiedzialne za budowę inwestycji. Czy ma wszelkie pozwolenia na budowe. Mając zaś numer gruntowej księgi wieczystej, możemy również sami sprawdzić, kto widnieje w niej jako właściciel (sprawdzimy to w sądzie lub przez Internet).

4. Jakie koszty będziemy ponosić mieszkajac w danym obiekcie, jakie technologie zostały użyte przy budowie.

Nowe osiedla mieszkaniowe wykorzystują wiele nowoczesnych technologii podczas budowy. Warto zwrócić tutaj uwagę na takie, których założeniem jest zminimalizowanie przyszłych kosztów energetycznych oraz zastosowanie wielu nowinek, które znacząco przyczynią się do ochrony środowiska. Domy takie muszą być budowane z najwyższej klasy materiałów budowlanych. Mogą być również zastosowane np.  indywidualnyne, kondensacyjne kotły do co. Gazowy kocioł kondensacyjny umożliwia maksymalne wykorzystanie energii paliwa, zapewniając jednocześnie jego optymalne zużycie, a to przekłada się na oszczędność kosztów ogrzewania. Dodatkowo spełnia on surowe normy emisji, co znacznie przyczynia się również do poprawy jakości powietrza w okolicy. 

5. Jedną z najważniejszych spraw przy zakupie mieszkania jest też sama umowa. Warto zapoznać się dokładnie z treścią umowy czy to rezerwacyjnej, czy przedwstępnej, a zwłaszcza z umową sprzedaży.

6. Jakie będą dodatkowe koszty. Musimy pamiętać o ewentualnych kosztach związanych z kredytem i jego zabezpieczeniem, taksą notarialną czy  podatkiem od czynności cywilno - prawnych.  Jeśli kupujemy mieszkanie przez pośrednika dodatkowo zapłacimy również prowizję - 1-3% ceny tranzakcji + VAT. 

Zakup mieszkania  to wydatek kilkuset tysięcy złotych oraz inwestycja na wiele lat, zadbajmy więc aby była ona przemyślana oraz dokładnie sprawdzona.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena