Czy warto kupić mieszkanie już teraz? A może poczekać do końca pandemii? Na jakim poziomie będą kształtować się ceny mieszkań w 2022 roku? Czy nadal mamy rynek sprzedawcy, a może juz klienta?

Data dodania: 2021-04-22

Wyświetleń: 467

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto kupić mieszkanie w 2021 r.

W ostatnich latach rynek nieruchomości – to rynek sprzedawcy. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z największych problemów jest niewystarczająca ilość zasobów. Po prostu nie ma na rynku wystarczającej liczby domów, mieszkań dla liczby osób, które chcą je kupić. Przyczyną tego jest powolne budowanie nowych domów, a ponadto pokolenie wyżu demograficznego nie sprzedaje i nie zamienia swoich mieszkań na mniejsze. Widzimy również rosnący popyt wśród millenialsów na mieszkania. Niestety da się więc zauważyć coroczny wzrost cen mieszkań o kilka procent.

Czy lepiej więc kupić dom, mieszkanie już teraz w 2021 roku, czy zaczekać do 2022?

Odpowiedź na to pytanie (jak większość rzeczy w życiu) zależy od wielu rzeczy. W grę wchodzi tu zarówno gospodarka, pandemia jak i rynek nieruchomości.

Na szczęście wpływ skutków pandemii COVID- 19 na poziom cen transakcyjnych mieszkań póki co jest umiarkowany. Dzięki niskim stopom procentowym, ochronie rynku pracy, oraz elastyczności deweloperów na rynku nieruchomości mamy nadal dużą aktywność.

Jednakże wysokie ceny gruntów, przedłużające się ze względu na pandemię procedury administracyjne, podwyżki cen materiałów budowlanych oraz zaostrzone od 2021 roku normy energetyczne (dotyczące izolacji ścian i dachu) mogą spowodować znaczny wzrost en dla wszystkich rozpoczynających budowę.

Jeśli chcesz więc kupić dom, czy mieszkanie w tym roku, upewnij się, że jesteś już przygotowany. Uzyskaj wstępną zgodę na kredyt hipoteczny i uczciwie przyjrzyj się swoim finansom, a także swojemu życiu. Prawdopodobnie nie będziesz mieć zbyt wiele czasu na wahanie lub dłuższą autorefleksję. 


Licencja: Creative Commons
1 Ocena