Geneza chmury tagów
Pierwszym serwisem WWW, który wykorzystał takie rozwiązanie był flickr.com- serwis gromadzący fotografie. Jego twórca stwierdził, że ułatwi to użytkownikom poszukiwania oraz poruszanie się po danej stronie. Klikając w odpowiedni tag użytkownik przenosił się na stronę wyszukiwania, które zawierało zdjęcia oznaczone tym właśnie tagiem.
Zalety i zastosowanie
Czy są potrzebne i przydatne? Oszczędzają nam czas na szukanie tego, co potrzebne i są bardzo przejrzyste. Jeśli nie do końca znamy się na tematyce serwisu, wystarczy rzut oka na chmurę i od razu czego on dotyczy. Tagi w chmurze są w porządku alfabetycznym. Wielkość wyrazów na ilustracji nie jest przypadkowa. Czcionka też stanowi dla nas podpowiedź – najbardziej popularne tagi widnieją jako pogrubione lub powiększone.
Dodatkowo, prezentuje się je w sposób innowacyjny, artystyczny, aby sprawnie przyciągnąć uwagę osób czytających. Chmura tagów jest przydatna również do porównywania tekstów, podsumowania treści w nich zawartych. Obrazuje też częstość z jaką występują poszczególne wyrazy w tekście.
Wykorzystywana jest powszechnie przez blogerów, ale nie tylko. Również osoby pracujące z SEO znajdują w niej idealne narzędzie marketingowe. Mogą w łatwy sposób poprawić, a wręcz zwiększyć linkowanie wewnątrz swojego serwisu. To z kolei wpływa na lokowanie konkretnych stron.
Przykłady generatorów tagów
W celu ułatwienia sobie pracy warto korzystać z dostępnych w sieci narzędzi do darmowego generowania słów. Wśród nich można wskazać chociażby: Tagxedo, Wordle, Word it out czy Tag Crowd.
Chmura danych
W chmurze możemy również odzwierciedlić dane- zamiast wyrazów wystarczy podstawić inne, odpowiednie wartości. Tutaj znowu będziemy mieli możliwość odkrycia najbardziej popularnych wartości i ich zmiany. Jednak nie jest to metoda tak dokładna jak tabela czy wykres- nie podaje bowiem częstotliwości czy ilości danej wartości.
Podsumowanie
Ile osób tyle opinii- niektórzy uważają, że chmury te są przydatne chociażby ze względu na prostotę i przejrzystość. Niektórzy uważają, że są nie do końca dokładne i nie odzwierciedlają tylu informacji, ile potrzeba. Każdy z nas ma swoje upodobania. Jednak do ogólnej prezentacji danych, chmura jest dość dobrym sposobem ich prezentacji.