Wraz z rozwojem Internetu pojawiła się potrzeba bardziej zaawansowanej analizy informacji. Dotychczasowe metody przetwarzana danych nie były już efektywne i nie nadążały za ogromną ilością informacji. Odpowiadając na potrzeby rynku pojawił się nowy nurt dotyczący analizy danych - Big Data.

Data dodania: 2016-09-15

Wyświetleń: 1377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Big Data - co to znaczy?


Trudno dokładnie zdefiniować pojęcie Big Data. W skrócie jest to termin odnoszący się do dużych zasobów informacyjnych, które wymagają innowacyjnego przetwarzania danych. Dotyczy on różnorodnych i zmiennych zbiorów danych pozwalających optymalizować procesy i pomagających podejmować ważne decyzje marketingowe czy finansowe.

Przedsiębiorstwa do zdobycia cennych informacji korzystają z przeróżnych źródeł. Wykorzystywane są nie tylko wewnętrzne dane firmy, ale także m.in. media społecznościowe, aplikacje na telefony, systemy reklamowe, czy nawet „smart” przedmioty. Najczęściej sami użytkownicy dają dostęp do swoich danych, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Połączenie
tych wszystkich informacji dostarcza przydatnej wiedzy na temat grup docelowych czy preferencji klienta. Znając upodobania oraz sytuację danej osoby, firma może przewidzieć jej potrzeby i zaproponować odpowiednią ofertę. Prowadzi to do personalizacji dostarczanych usług. Jest to wygodne dla klientów, ponieważ nie dostają niechcianych ofert. Dzięki Big Data firmy są także w stanie precyzyjniej określić popyt na dany towar czy usługę. Daje to im przewagę na nasyconym rynku, co w dłuższej perspektywie może zadecydować o większych zyskach.


Z  Big Data korzystają przede wszystkim korporacje, zwłaszcza firmy internetowe, chociaż przypuszcza się, że niedługo będą także korzystać mniejsze przedsiębiorstwa. Big Data znajduje zastosowanie w sklepach internetowych, sektorach finansowych i telekomunikacji, ale nie tylko. Ten sposób analizy danych jest wykorzystywany na wiele sposobów, czasami nawet tam gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Mało kto wie, że wyszukiwarki internetowe takie jak Google czy Bing korzystają z Big Data. Dzięki temu wyniki wyszukiwania są adekwatne do naszych potrzeb. Ten sposób analityki jest także wykorzystywany w ośrodku badawczym CERN czy w GFW, gdzie monitorują nielegalną wycinkę lasów. Ostatnim ciekawym przykładem jest kampania prezydencka Baraka Obamy. Wykorzystano tam Big Data do badania preferencji i zachowania wyborców, dzięki czemu dostosowano kampanię do gustów amerykanów. Być może doprowadziło to do zwycięstwa w wyborach.

Podsumowując, Big Data rozwija się od niedawna, ale już znalazła dużo zastosowań, nie tylko w korporacjach. Jest to technologia przyszłości, która na pewno będzie prężnie się rozwijać i wpływać na nasze życie. Być może już niedługo analiza Big Data będzie wykorzystywana w większości firm, nie zależnie od rodzaju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena