Zagadnienie techniki uczenia się przez ludzki mózg jest wciąż badane przez naukowców wielu dziedzin. Nad sprzyjającymi warunkami do nauki jak również czynnikami determinującymi występowanie zdolności do nauki dumają neurobiolodzy, psycholodzy, jak również psychiatrzy. 

Data dodania: 2015-11-18

Wyświetleń: 4045

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

NAUKOWY, POPULARNONAUKOWY

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W jakich godzinach / porach dnia mózg przyswaja wiedzę najlepiej

Umysł ludzki jest na tyle skomplikowany i tajemniczy, iż mimo wielu badań i różnorodnych podejść, analiz wciąż problematyka uczenia się jest sporą zagadką. Do tej pory badania naukowe potwierdzają, iż najszybciej i najbardziej efektywnie uczymy się poprzez doświadczanie świata, zjawisk, czynności. Każda aktywność powoduje konotacje w mózgu wzmagając zapamiętywanie. Skuteczną metodą jest również skojarzenie.

By mózg stymulować warto jednak rozpoznać jego możliwości i preferencje.

Mimo, iż wszyscy należymy do gatunku ludzkiego to różnimy się względem siebie. Tym samym trudno jest wysnuć uniwersalne wnioski. Każdy z nas uczy się inaczej, inne metody do niego trafiają, inne pomoce dydaktyczne są skuteczne w nauce. Wbrew pozorom również sfera stricte fizyczna bywa odmienna. Nie wszystkim dobrze jest się skoncentrować w ciszy, o poranku, są i tacy którzy preferują muzykę do nauki, czy też powtórki wieczorowe. Mimo iż znane są pozytywy oddziaływania światła dziennego na efektywność myślenia, to organizm ludzki łatwo się adaptuje również do trudnych warunków, czego dowodem są chociażby mieszkańcy koła podbiegunowego.

W obliczu różnorodności i wielu indywidualności publiczny system oświaty nie sprawdza się, bowiem wymaga dostosowania się pod optymalne zasady nauki, nie zaś przeciwnie uwzględniając indywidualny profil ucznia. Dzięki dopasowaniu formy nauki do swojej osobowości możemy na naukę poświęcić mniej czasu, nauczyć się więcej, pojąć dotąd niezrozumiane zagadnienia i zniwelować występujące trudności w nauce. Wielu osobom w skupieniu pomaga nauka w samotności, innym to grupa współzawodniczących ze sobą uczniów jest najlepszym motywatorem do nauki. Mając na względzie różne preferencje warto poszukiwać i wybierać te metody nauki, które są nam najbliższe i najskuteczniejsze. Przedmioty ścisłe do opanowania materiału wymagają skupienia, stad też korepetycje z fizyki mogą okazać się idealnym rozwiązaniem pozwalającym na naukę bezpośrednio z nauczycielem na bieżąco korygującym błędy i uzupełniającym tok rozumowania ucznia.

Ludzki mózg najlepiej przyswaja wiedzę, kiedy jest wypoczęty i dobrze odżywiony.

Aby mózg wypoczął przyjmuje się co najmniej osiem godzin ciągłego snu w czasie doby. Dla zegara biologicznego osiem godzin snu winno zajmować godziny nocne. Tym samym statystycznie najświeższy umysł mamy o poranku, jednak nie o świecie a w okolicach godziny ósmej. Im później siądziemy do nauki, tym trudniej będzie się nam uczyć. Ciągła aktywność mózgu osłabia z czasem jego koncentrację jak i efektywność. Warto więc robić przerwy w nauce, pracy, aczkolwiek w zależności od osobistych nawyków przerwy mogą być dłuższe lub krótsze, by się zanadto nie rozproszyć i zdekoncentrować. Mimo to są osoby, którym najlepiej przychodzi nauka popołudniami, wieczorami, kiedy mózg jest na tyle pobudzony rozmaitymi bodźcami by podjąć kolejne wyzwanie jakim jest nauka. Eksperymenty związane z nauka przez sen wciąż są prowadzone, jednak ich skuteczność nie jest spektakularna. Na etapie powtórki mózg jest w stanie zareagować w śnie, niemniej póki co na naukę przez sen nie można liczyć. Wciąż o zachowaniach ludzkich wiemy niewiele, mimo wciąż pojawiających się innowacyjnych metod nauki poprzez trening słuchowy, biofeedback, czy rozwijanie swoich pasji. Każdy sposób, każda metoda są dobre o ile są skuteczne. Różnorodność sprzyja efektom, bowiem każdy może dopasować repertuar metod do swoich oczekiwań i preferencji. Wspiera nas w tym również serwis Preply, który zapewnia e-korepetycje z wielu przedmiotów. W Preply nacisk kładziony jest na naukę z indywidualnym nauczycielem.

Mózg ludzki swoją energię czerpie z pożywienia.

Nie od dziś wiadomo, iż cukier dostarcza dawki energii również dla mózgu, jednak czy jest zdrowy? Krótkoterminowo, doraźnie można wspomóc się cukrem, kawą, a nawet alkoholem dla podwyższenia ciśnienia i orzeźwienia, jednak w perspektywie czasu używki te wyniszczają nasz mózg. Należycie odżywiony nie tylko ilościowo ale przede wszystkim jakościowo organizm jest wydajniejszy, bardziej sprawny, zmotywowany. Zbilansowana dieta z dużą zawartością białka, owoców i warzyw nie jest bez znaczenia dla procesu nauki. Rutyna, czynności powtarzalne i nużące nie sprzyjają nauce, ani wydajności pracy, warto więc urozmaicać swój dzień i harmonogram nauki poprzez naprzemienne ćwiczenia, a także dawkę ruchu. Kolejnym przeciwnikiem efektywnej nauki jest stres. Presja czasu i stres obniżają wydajność mózgu nawet o poranku. Warto więc zadbać o należyty relaks. Odprężenie zapewnia bez wątpienia rozrywka, warto połączyć naukę z rozrywka poprzez uczenie się przy tak zwanej okazji, poprzez czynności jakie sprawiają nam przyjemność i w okolicznościach sprzyjających odprężeniu. By zminimalizować wpływ stresu można pokusić się o suplementację diety w postaci kompleksu witamin, czy składników odżywczych zawierających substancje wspierające pracę i rozwój mózgu.

Planując odpowiednio naukę nie będą nam potrzebne ani korepetycje z fizyki, ani też kursy z matematyki. Utrzymując swój mózg w aktywności, nie mylić z przemęczeniem można uczyć się z przyjemnością bez wysiłku. Każdy marzy o tym, by nauka przychodziła mu z łatwością i jest to możliwe. Kluczem do sukcesu jest zrównoważony rozwój i poznanie siebie samego, identyfikacja własnych potrzeb i możliwości, zdolności, odkrycie potencjału intelektualnego. Poprzez drobnostki możemy ćwiczyć mózg dbając o jego kondycję. Każde wyzwanie, podjęcie aktywności rozwija nasz umysł wielopłaszczyznowo. Wbrew pozorom porażki także są przydatne ucząc nas radzenia sobie z trudnościami, pokonywania własnych słabości itp.

Plan nauki pozwoli nam uniknąć stresu i przepracowania. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę działa destrukcyjnie dla naszego umysłu. Po pierwsze zbyt intensywna eksploatacja mózgu prowadzi do przemęczenia i spadku efektywności. Informacje zapamiętane pod presją czasu nie są trwałe i szybko ulegają zapomnieniu, a także pomyleniu. Stąd istotna jest systematyczność w nauce, cykliczne powtórki pozwalające utrwalić wiedzę, zweryfikować braki i uzupełnić.

Wiesz już kiedy Twój mózg jest najbardziej efektywny więc teraz na korepetycji z fizyki w Warszawie zapraszamy do Preply.

Odpowiedzią na potrzeby w zakresie dostosowania sposobu nauki do osobistych potrzeb są e-korepetycje. To doskonały sposób na zindywidualizowanie nauki nie tylko pod kątem metod pracy ale i umiejscowienia korepetycji w miejscu i czasie. Ucząc się musimy być nie tylko wypoczęci, odżywieni ale również musimy czuć się bezpiecznie, komfortowo. Warunki nauki są szczególnie istotne, kiedy uczymy się zagadnień sprawiających nam trudność w zrozumieniu, zapamiętaniu. Dla jednych ważne jest by uczyć się w domu, przy własnym biurku, dla innych wygodniej jest uczyć się na łonie natury, w podróży. Dzięki Preply możliwa jest nauka wszędzie tam gdzie mamy dostęp do sieci, bowiem to uczniowie sami decydują o tym gdzie skorzystają z nauki. E-korepetycje pozwalają również na wkomponowanie zajęć w grafik zajęć i plan dnia tak, by skorzystać z nich jak najwięcej. Wybierając korepetytorów możemy wybrać nauczycieli gotowych uczyć nas nie tylko w dni robocze, ale również weekendy, czy też o nietypowych godzinach, na przykład późnym wieczorem, kiedy to nauka przychodzi nam najlepiej.

Autor: Preply Polska, 2015


 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena