Nieustanna digitalizacja spowodowała nadejście kolejnej, czwartej już rewolucji przemysłowej. Napędzają ją takie nowe technologie, jak Internet rzeczy (IoT), chmura obliczeniowa czy Big Data

Data dodania: 2017-05-01

Wyświetleń: 889

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przemysł 4.0 a Big Data

. To właśnie analiza danych zdaje się być kluczowym elementem tworzenia inteligentnych fabryk, które stoją dziś przed wyzwaniem zmiany podejścia zarówno do procesów produkcyjnych, jak i sposobów przetwarzania posiadanych informacji.

Internet Przemysłowy

Przemysł 4.0 zakłada wprowadzenie w życie przedsiębiorstw przemysłowych spójnego, bezpiecznego i centralnie sterowanego środowiska IT. Jego zadaniem jest połączenie takich elementów, jak sprzedaż, procesy technologiczne i produkcyjne oraz fizycznych obiektów i robotów. Nowoczesne rozwiązania sieciowe, zapewniające wymianę informacji, już teraz służą przemysłowi w celu szybszego reagowania na liczne zmiany zachodzące na bieżąco w ich otoczeniu. Jak przekonuje Thorsten Widmer, wiceprezes ds. koordynacji produkcji i planowania w Robert Bosch GmbH, inwestycje w przemysł 4.0, w tym w analizę danych, zwracają się przedsiębiorstwom z sektora przemysłowego w zaledwie półtora roku.

Inteligentne fabryki

Smart factories, czyli inteligentne fabryki, opierają swoje działania na analizie danych pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i zewnątrz przedsiębiorstwa. Wśród analizowanych danych znajdują się informacje od partnerów biznesowych, od klientów oraz z giełdy. Ich przetwarzanie na bieżąco pozwala na jednoczesne regulowanie wielu procesów związanych przede wszystkim z procesami produkcji, stanami magazynowymi i łańcuchem dostaw oraz reagowanie na mniej efektywne i wymagające optymalizacji działania. Tym samym analiza danych w Przemyśle 4.0 służy w praktyce poprawie jakości procesów produkcji, ograniczeniu poziomów zużywanej do nich energii, wyeliminowaniu kosztownych strat oraz usprawnieniu obsługi sprzętu w fabrykach. Co najważniejsze, decyzje te mogą być podejmowane w czasie rzeczywistym, przynosząc przedsiębiorstwom ogromne oszczędności i równie duże zyski.

Wyzwania analizy danych

Przemysł 4.0 to bez wątpienia przyszłość całego sektora przemysłowego. Produktywność napędzana poprzez analizę danych stawia jednak przed przedsiębiorstwami wiele wyzwań. Najważniejszym z nich jest odpowiednie zintegrowanie różnych systemów IT, które wymieniają między sobą analizowane dane. Wymaga to wdrożenia nowoczesnych, bezawaryjnych, działających nieustannie i pozwalających na ciągły monitoring systemów. Rośnie też znaczenie cyberbezpieczeństwa, które ma za zadanie chronić fabryki przed potencjalnymi atakami z zewnątrz, stanowiącymi zagrożenie dla danych posiadanych przez przedsiębiorstwa. Inwestycja w nowoczesne rozwiązania analityczne wydaje się być jednak nieunikniona. Tylko te przedsiębiorstwa, które zdecydują się na wdrożenie analizy danych w swojej fabryce, mają bowiem szansę na zbudowanie znacznej i trwałej przewagi nad konkurencją.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena