Artykuł opisuje podstawowe funkcje skryptu automatycznego dodawania do katalogów - Adder. Charakterystyka poparta własnymi doświadczeniami z użytkowania, zawiera szereg tricków i interesujących porad, szczególnie potrzebnych nowym użytkownikom.

Data dodania: 2007-07-24

Wyświetleń: 5224

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Adder jest robotem pozwalającym na automatyczne dodawanie wpisów do katalogów opartych na skryptach QlWeb oraz CNCat. Dodatkowo w wesji 4 posiada funkcję rejestracji na forach PHPbb i dodawanie w profilu linku do Twojej strony. Jest to obecnie coraz popularniejsze narzędzie katalogowania w Internecie. Idea dodawania stron wraz z linkami do katalogów jest dość oczywista – zabieg ten jest w stanie w znaczący sposób poprawić pozycję naszej strony w wyszukiwarkach dlatego polecam bliższe przyjrzenie się temu zagadnieniu.

JAK Z NIEGO KORZYSTAĆ?

System opiera się na „konfiguracji użytkownika”, do której dodajemy swoje strony, uzupełniając je o szereg parametrów. Przede wszystkim musimy określić, jak nasz automatyczny wpis ma wyglądać w katalogu. Podajemy tytuł, opis oraz słowa kluczowe dla danej strony. Ciekawa funkcja skryptu pozwala w sposób losowy lub mieszany zarządzać dodawanymi atrybutami – w przypadku gdy wybierzemy dla tytułu sposób losowy spośród podanych przez nas tytułów zostanie wybrany jeden za każdym razem, aby nie tworzyć nienaturalnie wyglądających wpisów. Na tej samej zasadzie działa tryb mieszany i jest on głównie zalecany przy dodawaniu słów kluczowych, ponieważ spośród podanych słów kluczowych wybiera różne (losowe) kombinacje.

Oczywiście od nas zależy, na jaki rodzaj dodawania się zdecydujemy. Nie musimy dodawać do wszystkich wyżej wymienionych rodzajów katalogów. Określamy również ile automat ma dodawać wpisów dziennie oraz ile wpisów na katalog – trzeba pamiętać aby nie przekraczać wartości mogących spowodować usunięcie naszych linków.

Kolejnym i najtrudniejszym elementem konfiguracji jest określenie kategorii oraz podkategorii, do jakich mają być dodawane nasze wpisy. Cała trudność związana z tym punktem polega na tym, że struktury katalogów są niejednorodne, a nazwy kategorii głównych, mimo że traktują o tym samym, są inaczej sformułowane. Na przykład popularna kategoria, zawierająca strony o tematyce informatycznej jest, zgodnie z moimi spostrzeżeniami, sformułowana na przynajmniej pięć sposobów: Komputery i Internet, Internet i Komputery, Komputery PC i Internet, Internet, Komputery. Dla nas jest to ta sama kategoria, natomiast z punktu widzenia skryptu trzy różne. W przypadku dodawania strony do podkategorii docelowej – projektowanie stron internetowych – musimy uwzględnić każdą z wyżej wymienionych kategorii głównych.

Oprócz podawania kategorii głównych wymagane jest też podanie podkategorii, jednak one wbrew pozorom są już łatwiejsze do odgadnięcia. Poza tym, w przypadku gdy nie zostanie odnaleziona pasująca podkategoria Adder tworzy nową, podaną przez nas.

W praktyce dwa wyżej opisane kroki należą do najtrudniejszych. W moim przypadku zdecydowałem się na ręczna analizę kilkunastu wybranych katalogów, zwracając uwagę na interesujące mnie kategorie. Po zebraniu informacji w ten sposób, przystąpiłem do tworzenia indywidualnych konfiguracji dla pozycjonowanych witryn. Mimo dość wnikliwej analizy długo nie byłem w pełni usatysfakcjonowany wynikami zwracanymi przez skrypt, jednak okazało się tylko kwestią czasu aż podane przeze mnie kategorie będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ponad wszelką wątpliwość właściwa konfiguracja kategorii jest kluczem do poprawnego działania skryptu – jest to wykonalne.

Ostanią z opcji dostępnych w konfiguracji jest podanie danych wykorzystywanych przy rejestracji na fora PHPbb. Po poprawnym podaniu wszystkich tych atrybutów możemy przystąpić do właściwego dodawania do katalogów.

Ciekawym dodatkiem jest jeszcze filtr katalogów według PageRanku. Pozwala on w łatwy sposób wyeliminować mniej wartościowe z punktu widzenia pozycjonera katalogi.

DODAWANIE A ZABEZPIECZENIA:

Jedną z podstawowych zalet Robota jest rozpoznawanie podstawowych token graficznych na QlWebach. W przypadku gdy struktura wpisywania tokenów jest niestandardowa, skrypt zwraca się o pomoc do użytkownika, przygotowując specjalny formularz z tokenem, który my musimy tylko odczytać i wpisać w odpowiednie pole. Podobnie skrypt radzi sobie z wszelkimi przekierowaniami katalogów na strony dodające wpisy.

W trakcie dodawania kilkakrotnie spotkałem się z ograniczeniami katalogów, które uniemożliwiają dodanie wpisu w przypadku gdy jego opis jest krótszy niż 100 znaków, w innym katalogu nawet 300. Skrypt w takim wypadku udostępnia formularz, w którym wczytywana jest nasza konfiguracja i możliwy jest w nią wgląd i ewentualne zmiany. Zalecam dodanie tych kilku brakujących słów w razie konieczności.

KORZYŚCI I WADY:

Podstawowymi wymiernymi zyskami jakie możemy odnieść z korzystania z tego skryptu to oszczędność czasu poprzez automatyzację katalogowania. Skrypt ma wbudowaną opcję przeglądania dodanych wpisów. Możemy się przekonać jak w rzeczywistości są dodawane. Pozwala nam to kontrolować i ewentualnie na bieżąco modyfikować ustawienia poszczególnych stron.
Tak wydajne funkcjonowanie jest wynikiem możliwości konfiguracji większej liczby opisów oraz losowego ich przydzielania. Wspomniana wcześniej opcja dodawania nowych podkategorii jest również przydatna, w momencie gdy natrafiamy na niestandardowy katalog.

Do wad należy zaliczyć mało przejrzystą nawigację i niską atrakcyjność graficzną samego skryptu, choć nie są to oczywiście aspekty kluczowe. Przeciwnie do skomplikowanej konfiguracji – jest to przeszkoda, która może na początku zniechęcić. Natomiast, jeśli przebrniemy przez nią, skrypt zrewanżuje się wysoką funkcjonalnością, którą mogę ocenić w moim przypadku na około 75% - tak wynika z moich obserwacji katalogów z podanej przez skrypt listy.

PODSUMOWANIE:

Ciężko jest jednoznacznie ocenić tę aplikację, ponieważ wiem, że budzi skrajne uczucia wśród internautów. Mogę jedynie wydać werdykt oparty o moje doświadczenia, które są pozytywne. Po poprawnej konfiguracji skrypt działa bez zarzutu i spełnia stawiane przed nim cele. Uważam, że jest w stanie zaoszczędzić wiele cennego czasu i uchronić od monotonnego zajęcia jakim jest ręczne katalogowanie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena