Krótka charakterystyka przydatnych toolbarów do przeglądarki Mozilla Firefox - WebSEO toolbar oraz SeoQuake. Są to narzędzia, które nie powinny być obce żadnemu pozycjonerowi.

Data dodania: 2007-07-21

Wyświetleń: 6311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Życie pozycjonera to ciężki kawałek chleba, głównie z uwagi na ogromną konkurencję w tej dziedzinie oraz kompleksowość świadczonych przez pozycjonerów usług. Zawodowi pozycjonerzy starają się ułatwić sobie ciężką i mozolną pracę wszelkimi sposobami, dzięki czemu powstaje wiele narzędzi pozwalających w jakiś sposób ogarnąć całość zagadnienia pozycjonowania.
Postaram się przedstawić dwa narzędzia dostępne do przeglądarki Mozilla Firefox – WebSEO toolbar oraz SeoQuake. Oczywiście na rynku podobnych pasków dostępnych jest o wiele więcej, jednak te dwa należą do moich ulubionych i zawierają wszystkie niezbędne opcje i wzajemnie się uzupełniają.

WebSEO toolbar to narzędzie uniwersalne charakteryzujące się przejrzystością i możliwością analizy strony pod kątem optymalizacji SEO. Jest to jedna z jego podstawowych funkcji. W skład funkcji SEO wchodzą takie narzędzia jak badanie ilości linków do strony, kontrola PageRanku, czy kontrola indeksowania podstron serwisu. Oprócz tych przydatnych funkcji pasek ma wbudowaną wyszukiwarkę korzystającą ze wszystkich najważniejszych serwisów – Google, Hm?, Netsprint, Yahoo, MSN, Onet, WP. Znajdziemy także zestaw przydatnych linków dla każdego pozycjonera SEO, połączonych z centrum informacyjnym SEO, aby użytkownik był ciągle na bieżąco. Ciągle aktualizowane informacje ze świata pozycjonowania zapewniają dostęp do wszystkich nowinek, dodatkowo wzbogacone o opcję chata zapewniają kontakt z innymi pozycjonerami. Ostatnią istotną cechą tego narzędzia jest ochrona prywatności – pozwala blokować pop-upy, czyścić pliki cookies, cache oraz historię odwiedzin stron. Naturalnie wbudowana jest także moduł aktualizujący narzędzia wraz z pojawieniem się updateów.
Warto także wspomnieć, co zaznacza producent, że jest to aplikacja całkowicie darmowa, pozbawiona jest spyware-u, wirusów i reklam, oraz nie wymaga podawania danych osobowych.

Drugie narzędzie, SeoQuake, jest podobne do WebSEO toolbar z założeń, jednak kładzie nacisk na inne aspekty optymalizacji. Razem świetnie się uzupełniają oferując użytkownikowi kompletny zestaw narzędzi czyniących pozycjonowanie lżejszym.
Po instalacji SeoQuake dokonujemy wyboru zestawy narzędzi, z którego chcemy korzystać. Warto pokusić się o zaznaczenie kompletnego zestawu aby odkryć bogactwo udostępnionych przez twórców opcji. Podstawowe funkcję są dostępne z dwóch poziomów – poziomu Google (pod wynikami w przeglądarce SeoQuake dodaje swoją stopkę zawierającą istotne dla pozycjonera informacje, m.in. PageRank strony, pozycja strony głównej w indeksie Google, MSN, Yahoo, itp.) oraz z poziomu paska narzędzi (zawiera wszystkie opcje z Google oraz szereg dodatkowych).
Wśród najciekawszych funkcji należy wymienić, wspomniane już wcześniej: PageRank, nr w indeksie podstawowych wyszukiwarek, oraz dodatkowe: ilość linków wewnętrznych oraz zewnętrznych, czy narzędzie do badania gęstości słów kluczowych w ciele strony. Naturalnie nie sposób scharakteryzować wszystkich narzędzie dostarczanych przez SeoQuake, ponieważ jest ich wiele, dodatkowo umożliwia użytkownikowi elastyczną kontrolą dostępnych narzędzi. Można własnoręcznie zmienić wiele ustawień i dostosować do indywidualnych preferencji. W celu dokładniejszych informacji polecam odwołać się do stron domowych programów - WebSEO toolbar, SeoQuake.
Chciałbym każdemu początkującemu pozycjonerowi polecić opisane przeze mnie narzędzia (bo jestem pewien, że ktoś kto zajmuję się pozycjonowaniem od jakiegoś czasu korzysta z nich bez wątpienia), gdyż w istotny sposób poprawiają one wydajność pracy i pozwalają efektywnie kontrolować pozycję i jakość naszych serwisów.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena