Jest to dosyć nowy typ dysków, który do przechowywania danych wykorzystuje pamięć flash. Dyski SSD w przeciwieństwie do dysków tradycyjnych nie posiadają ruchomych elementów (np. głowic) i dzięki temu mogą być wykorzystywane w urządzeniach, które znajdują się w ruchu lub są poddawane innych mechanicznym oddziaływaniom.
Kolejną bardzo istotną zaletą dysku w porównania do dysku tradycyjnego jest bardzo szybki czas dostępu. Praktycznie do każdych danych na dysku SSD dostaniemy się w czasie wielokrotnie krótszym niż w przypadku dysków HDD.
Obecnie wadą tych dysków jest nieco większa cena niż w przypadku dysków HDD w przeliczeniu na jeden gigabajt danych. Wynika to ze stosunkowo nowej technologii wykorzystywanej w tych urządzeniach.
Dyski SSD mają doskonałe zastosowanie w rozwiązaniach serwerowych wysokiej klasy, a także w zastosowaniach biurowych, jeżeli chodzi o przechowywanie wielu drobnych i często otwieranych plików.
Dyski SSD są również nieco mniejsze i lżejsze od dysków HDD i dlatego cieszą się popularnością w przenośnych komputerach, np. w ultrabookach.
W przypadku, gdy nie chcemy wymieniać całego dysku HDD na SSD, możemy stworzyć rozwiązanie pośrednie, łącząc dysk SSD z HDD i umieszczając na dysku SSD pliki systemowe, gry i inne często uruchamiane programy, a na dysku HDD dane zajmujące większą powierzchnię, np. filmy.
W przyszłości ceny dysków SSD powinny spaść, a może nawet osiągnąć cenę obecnych dysków HDD. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić większy dysk, na którym mamy filmy, dopiero gdy ceny osiągną interesujący nas pułap.