Tak, jak jeszcze kilka lat temu szczęśliwcy mieli w swoich domach telewizory 21- i 24-calowe, a reszta osób była zadowolona z telewizorów o jeszcze mniejszych rozmiarach, tak teraz za niezbyt dużą opłatą można wyposażyć swój salon w telewizor 32-, 37-, a nawet 40-calowy.
Wybór odpowiedniego telewizora nie jest prostą sprawą. Dla osób, które mogą sobie pozwolić na nieco większy wydatek i chciałyby zasmakować małego kina domowego w swoim zaciszu domowym, można polecić zainwestowanie w projektor.
Obecnie większość filmów ogląda się w jakości HD, która pozwala na przekazanie znacznie większej liczby detali, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnych telewizorów.
Nie ma problemu również z zakupem projektora, który będzie wyświetlał obraz w jakości HD.
Projektory, które wyświetlają obraz w HD, są jednak najdroższe. Obraz wyświetlany przez taki projektor ma rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Tańsze wersje projektorów pozwalają na odtwarzanie w formacie SVGA, czyli w formacie 800x600 pikseli.
Najważniejsza w projektorze jest lampa. Jest to też najdroższy do wymiany element, a może się tak zdarzyć, ze przy intensywnym użytkowaniu projektora będziemy zmuszeni do wymiany lampy na nową po pewnym czasie.
Przeciętne lampy w projektorach mogą działać przez około 2400 godzin, co daje nam około 3,5 roku pracy przy 2 godzinach dziennie działania projektora.
Musimy to wkalkulować w nasze potrzeby co do korzystania z projektora. Jeżeli planujemy nie tylko obejrzeć sobie na nim film od czasu do czasu, ale również chcielibyśmy korzystać z niego znacznie częściej, to może się okazać, że będziemy musieli wymienić lampę w projektorze po roku lub dwóch latach.
Im mocniejszy projektor i jaśniejsza lampa, tym projektor taki będzie głośniejszy. Wynika to z chłodzenia, które musi zostać uruchomione w trakcie działania projektora.
Jak widać, zakup projektora do naszego mieszkania nie jest prosty i przed podjęciem takiej decyzji powinniśmy się dokładnie zastanowić.