Technologia wpływa na coraz więcej aspektów naszego życia. Początkowo rozwój technologii pozwalał na korzystanie z możliwości komputerów w instytucjach naukowych i rządowych.

Data dodania: 2012-07-09

Wyświetleń: 2122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Z czasem komputery zaczęły sięgać do kolejnych obszarów zajmowanych przez ludzi. Obecnie nie możemy się obyć bez codziennego korzystania z wszechobecnej technologii. Każdy z nas ma do dyspozycji zaawansowany technologicznie telefon, mocny komputer czy multimedialny tablet.

Dodatkowy postęp miniaturyzacji pozwoli w znacznym  stopniu zmniejszyć rozmiary każdego urządzenia. Telefony komórkowe mają moc laptopów z przed dwóch lat, a obecne laptopy moc najmocniejszych komputerów stacjonarnych z podobnego okresu.

Chcąc być cały czas na bieżąco, musimy wymieniać sprzęt coraz częściej. Wkrótce może się okazać, że nie będziemy nadążać za zmianami w technologii.

Rozwój poszczególnych gałęzi komputerów osobistych

W samej kategorii komputerów osobistych powstało kilka gałęzi

Typowe komputery PC, jeszcze parę lat temu bardzo popularne wśród użytkowników, obecnie są wykorzystywane przez osoby bardzo zaawansowane, które potrzebują bardzo mocnego sprzętu. Większość osób, jeżeli tylko ma taką możliwość, woli kupić mniejszy komputer, który nie wiele różni się mocą od tradycyjnego peceta…

Laptopy – to właśnie te komputery są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy grania w gry. Również tu nastąpił pewien rozłam i powstały nieco inne urządzenia.

Netbooki – czyli bardzo małe komputery. Wyposażone w ekranu około 10-11 cali, uboższe od swoich starszych braci o napędy optyczne, a także zawierające znacznie gorsze parametry sprzętowe. Wszystko to po to, aby zmieścić całość w małej obudowie.

Notebooki – to właściwie inna nazwa na laptopy. Parę lat temu między notebookami a laptopami była pewna różnica, obecnie ta różnica praktycznie zanikła.

Ultrabooki – stosunkowo nowy typ sprzętu z kategorii przenośnych komputerów. Parametrami dorównują laptopom, posiadają bardzo cienką obudowę, nie mają napędu optycznego, ważą znacznie mniej i pozwalają na bardzo długą pracę na baterii.

Tablety – to połączenie często telefonu i przenośnego komputera. Za duży do zmieszczenia w kieszeni – niepraktyczny przy długotrwałym pisaniu, tak jak w przypadku laptopów.

Smartfony – od niedawna dorównują mocą słabszym komputerom, dalszy wyścig producentów tych urządzeń będzie jeszcze bardziej zacierał granicę mocy i czasu pracy między smartfonem a komputerami.

Jak widać, możliwości na wykorzystanie mocy technologicznych jest wiele. To, z jakiego urządzenia skorzystamy, zależy od naszych możliwości, chęci i potrzeb. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena