Żeby zaoszczędzić więcej energii, trzeba najpierw podjąć pewne inwestycje, a nie wszystkie one dadzą równie dobre efekty. Jakie będą dwa najlepsze sposoby, dzięki którym będzie można płacić mniej za energię i mieszkać bardziej komfortowo?

 

Data dodania: 2023-02-03

Wyświetleń: 94

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dwa najlepsze sposoby na duże oszczędności energii

Przede wszystkim pompa ciepła

Pompa ciepła pozwala ogrzewać dom poprzez odzyskanie energii z otoczenia – najczęściej powietrza, ale w przypadku najwydajniejszych pomp ciepła stosuje się wymienniki gruntowe. Owszem, taka instalacja pobiera pewną ilość energii elektrycznej, jednak pozwala na bardzo ekonomiczną produkcję energii cieplnej. Kwestia tego, jak dobrać pompę ciepła, jest dość złożona i warto tu skonsultować się ze specjalistą, bo ogólne porady rzadko są wystarczające.

Idealnym rozwiązaniem byłoby oczywiście połączenie pompy ciepła z instalacją PV, ale nawet bez niej jest to rozwiązanie, które pozwala przynajmniej przez sporą część roku realnie oszczędzać na ogrzewaniu.

Po drugie… klimatyzacja

I to może być pewnym zaskoczeniem, bo dotychczas klimatyzatory były przedstawiane jako urządzenia zdecydowanie zwiększające rachunek za prąd. To prawda, mogą charakteryzować się sporym poborem mocy, natomiast warto zauważyć, że urządzenia nowej generacji są naprawdę bardzo wydajne.

Dobra klimatyzacja z montażem to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a pozwala na precyzyjne zarządzanie temperaturą w wybranych przestrzeniach domu. Tutaj oszczędności są widoczne w porównaniu z instalacjami, które były projektowane dla całych pięter lub domów, ale nie pozwalały na indywidualne ustalenie temperatury w pomieszczeniu.

Fakt, że wiele nowoczesnych klimatyzatorów może też pracować jako urządzenia grzewcze, dodatkowo daje większą elastyczność w porze przejściowej – można delikatnie dogrzać dom bez konieczności uruchamiania podstawowego kotła.

Oszczędzanie przez inwestycje

Ogrzewanie podłogowe, klimatyzatory, pompy ciepła – wszystko to oczywiście będzie wymagało pewnych nakładów finansowych tak na początku, jak i później w czasie eksploatacji. Trzeba jednak podkreślić, że tak klimatyzator, jak i pompa ciepła, zapewniają sporą niezależność i pozwalają przede wszystkim mądrze ogrzewać (lub chłodzić) dom. 

Pozwalają przede wszystkim myśleć w kategoriach pojedynczych pomieszczeń, a to przekłada się na oszczędność energii bez utraty komfortu przez cały rok. Żeby to było możliwe, to projekt instalacji, montaż klimatyzacji i pomp ciepła, wszystkie muszą być przeprowadzone fachowo.

W tej branży nie ma rozwiązań idealnych w ogólnym ujęciu. Każda technologia ma swoje zalety i ograniczenia, a na oszczędności też należy patrzeć w kontekście nie tylko czysto ekonomicznym, ale i przez pryzmat komfortu czy zdrowia. Koszty, które trzeba będzie ponieść w związku ze spadkiem komfortu w zbyt gorącym pomieszczeniu albo w związku z usuwaniem grzyba ze ścian w domu zbyt zimnym, są zdecydowanie wyższe, niż mądra, przemyślana inwestycja.

Symbole są ważne, ale nie da się uniknąć inwestycji

Wszystkie działania, takie jak wyłączanie trybu stand-by czy wymiana żarówek na lampy LED, mają znaczenie głównie symboliczne i raczej nie da się tego zauważyć na rachunkach. Jednak kiedy zacznie się myśleć inaczej o wykorzystaniu całej przestrzeni domu i o tym, gdzie, kiedy, ile energii dostarczyć i co z nią zrobić, to okazuje się, że inwestycje zwracają się szybko i można czuć się naprawdę komfortowo.

Myślenie o klimatyzacji i ogrzewaniu w kategoriach poszczególnych pomieszczeń to realne oszczędności, a nie tylko symboliczne kilka groszy, których i tak nie będzie widać przez drastyczne podwyżki cen energii.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena