Jakie parametry i normy muszą spełniać hotelowe materace?
Zgodnie z regulacjami prawnymi łóżka używane w hotelach i innych obiektach świadczących usługi noclegowe muszą spełniać określone standardy. Jednym z podstawowych są po prostu wymiary materaców. Dla łóżka jednoosobowego minimalny rozmiar to 90x200 cm natomiast dla dwuosobowego - co najmniej 140x200 cm. Oprócz tych przepisów, właściciele obiektów hotelowych mają pewną elastyczność w wyborze modeli, wykończeń czy typów. Najczęściej wybierane są materace hotelowe o rozmiarach 90x200, 140x200, 160x200 i 180x200 centymetrów. Istnieje także opcja zamówienia produktów o niestandardowych parametrach, co może być istotne, aby dostosować się do specyficznych potrzeb danego obiektu.
W poszukiwaniu odpowiedniej opcji warto też zastanowić się, czym różnią się materace producenta przeznaczone do hoteli i do zastosowań indywidualnych i domowych. Poza tym dokonuje się także podziału na łóżka standardowe i kontynentalne. Te pierwsze łóżka są powszechnie stosowane w Polsce i składają się z ramy ze stelażem oraz materaca. To popularne rozwiązanie, które zapewnia komfortowy sen. Natomiast na zachodzie częściej wykorzystywane są łóżka kontynentalne. Charakteryzują się bardziej zaawansowaną konstrukcją. Są wyższe i składają się z kilku materacy ułożonych warstwowo. Podstawę stanowi drewniana rama z nóżkami. Na niej umieszczany jest materac bazowy sprężynowy, znany jako "boxspring". Natomiast na tej warstwie kładzie się kolejną przeznaczoną do spania. Czasem stosuje się także cieńsze materace nawierzchniowe, zwane "topperami". Poza tym łóżka kontynentalne często mają tapicerowane ramy i zapewniają lepszą jakość snu. Dlatego też można je znaleźć w wielu luksusowych hotelach, choć są droższe od standardowych kolekcji. Z drugiej strony praktyka pokazuje, że także do drewnianej ramy można dopasować materac, który zapewni komfortowy sen.
Kiedy warto zainwestować w materace antyalergiczne?
Materace hotelowe można podzielić na dwie główne kategorie: sprężynowe i piankowe. Te pierwsze są dostępne na przykład w wersji kieszeniowej, gdzie sprężyny z wysokogatunkowego drutu umieszczone są w osobnych kieszonkach, co pozwala im pracować niezależnie. Dzięki tej konstrukcji materac lepiej dostosowuje się do krzywizn ciała, co przekłada się na wyższy komfort snu. Materace kieszeniowe zazwyczaj są obłożone piankami i charakteryzują się trwałością, dlatego często wybierane są do obiektów noclegowych. Natomiast materace piankowe nie posiadają sprężyn i są w całości wykonane z różnych rodzajów wypełnień. Są bardziej higieniczne, ponieważ nie gromadzi się w nich dużo kurzu. To dlatego to właśnie w stosunku do nich używa się określenia materace antyalergiczne i są one umieszczane w pokojach przygotowywanych dla gości borykających się z różnego rodzaju uczuleniami. Zarówno materace kieszeniowe, jak i materace piankowe mogą posiadać różne warstwy innych materiałów, które wpływają na komfort snu.
Popularne materace piankowe mają różne typy wypełnień i jest to kategoria, która niewątpliwie rozwija się najbardziej dynamicznie. Najczęściej można wybierać spośród kolekcji z pianką poliuretanową (T-25, T-30) czy pianką wysokoelastyczną. Popularny jest także materac kokosowy, materac z pianki termoelastycznej (VISCO) i materac lateksowy. Każdy z tych typów ma swoje cechy i zalety, które warto wziąć pod uwagę, aby dostosować wybór do specyfiki obiektu i preferencji gości.
Wygodny i wytrzymały materac hotelowy
Jak widać, wybór materaca do hotelu lub pensjonatu zależy od indywidualnych potrzeb gości. Zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe mogą zapewnić wysoki komfort snu, dlatego warto dokładnie rozważyć, który rodzaj najlepiej spełni oczekiwania.
Poza rodzajem i twardością materaca kluczowym aspektem w hotelu jest higiena. Materace powinny być wyposażone w odpowiedni pokrowiec ochronny, który zapobiega przenikaniu zanieczyszczeń, a także ułatwia utrzymanie czystości. Regularne pranie pokrowców w jak najwyższej temperaturze (60-95 stopni Celsjusza) eliminuje większość drobnoustrojów. Poza tym w hotelach czy pensjonatach zaleca się stosowanie higienicznych podkładek z tworzyw sztucznych. Zabezpieczają one łóżko hotelowe przed płynnymi zabrudzeniami. By zachować trwałość materaca hotelowego, warto regularnie go odwracać, co pozwala na równomierne zużywanie.
Kolejnym ważnym aspektem, o którym trzeba pamiętać, jest to, że jeśli materac hotelowy jest zniszczony, to wpływa na komfort snu i higienę. Konieczna jest wówczas jego wymiana na nowy. W przeciwnym razie można się spodziewać negatywnych opinii o obiekcie czy też interwencji gości. To dlatego właśnie inwestycja w wysokiej jakości materace i regularna pielęgnacja to klucz do tego, by mieć zadowolonych klientów i powtarzalne rezerwacje.