Guarana to roślina, występująca, w stanie naturalnym, w dorzeczach Pary i Amazonki. Od wieków jest tam wykorzystywana, przez rdzennych Indian, z uwagi na cenne właściwości energetyczne, i pobudzające, jakie posiada.

Data dodania: 2014-04-07

Wyświetleń: 1603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ciekawostki na temat egzotycznych owoców - guarana

Nazwa „guarana” powstała od plemienia Guarani, zamieszkującego Amerykę Południową. Z nasion guarany przygotowuje się napój. Ma on charakterystyczny, słodko-gorzki smak, o właściwościach antyoksydacyjnych. Zawiera też dużą ilość przeciwutleniaczy, dzięki czemu posiada właściwości zwalczające bakterie. Działa, też profilaktycznie, przeciwdziała udarom i zawałom.

W ziarnach guarany znajduje się cztery razy więcej kofeiny, niż w ziarnach kawowca. Dlatego picie guarany powoduje, że zdecydowanie dłużej czujemy się pełni energii.

Stosowanie guarany w obecnych czasach

Obecnie guarana jest znana w Europie głównie w postaci guarany w proszku. Podkreśla się jej dobroczynne działanie na organizm ludzki, w tym zwiększenie aktywności fizycznej i psychicznej, ułatwianie zapamiętywania i niwelowanie uczucia zmęczenia. Guarana nie uzależnia i nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego, co jest często podkreślane, można ją przyjmować nawet przez dłuższy czas. Popularne stało się przyjmowanie guarany podczas problemów z potencją.

Lista stanów, w których powinno się stosować guaranę, jest długa. Przede wszystkim wskazuje się, że guarana powinna być przyjmowana w stanach zmęczenia psychicznego i fizycznego, podczas syndromu astenicznego, przy zaburzeniach koncentracji, pamięci i, kiedy czujemy się niezorganizowani, roztargnięci i nie potrafimy skoncentrować się na wykonywanej aktualnie pracy.

Działania medyczne

Guarana to, także, doskonały, naturalny suplement diety, przy bólach głowy i migrenach, zaburzeniach krążenia, w stanach zmęczenia po długich podróżach, podczas menopauzy, przy otyłości i występującym cellulicie, a także w sytuacjach nagłych, gdy musimy wykazać się wzmożoną aktywnością psychiczną i fizyczną przez dłuższy czas, np. kiedy prowadzimy samochód przez całą noc.

Jak stosować

Guaranę można stosować w różny sposób. Zaleca się 1 łyżeczkę na 1 szklankę napoju (jogurtu, soku, lub kakao). Guaranę można wymieszać, także z wodą. Należy, jednak pamiętać, że słabo rozpuszcza się w wodzie, co powoduje, że trzeba ją długo mieszać.

Guarana znana jest, także, nie tylko w postaci mielonej, ale, też w formie tabletek oraz kapsułek. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie lubią smaku guarany. Wówczas przyjmowanie kapsułek pozwala uniknąć gorzkiego smaku guarany.

Z ciekawostek na temat guarany warto wspomnieć, iż znane są doniesienia o zastosowaniu guarany, jako środka płatniczego w handlu. Praktyki takie stosowano m.in. w dorzeczach Amazonki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena