Terminem l-glutamina określa się specyficzny rodzaj jednego z najważniejszych aminokwasów, który stanowi amid kwasy glutaminowego, stąd też jego charakterystyczne nazwanie. Wśród szeregu rozmaitych aminokwasów jakie występują w ludzkim organizmie, akurat tytułowy składnik zaliczany jest do trzech wiodących w mózgu oraz we krwi.

Data dodania: 2020-10-07

Wyświetleń: 735

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest l-glutamina?

Ma on dwie formy enancjomerów, a także wchodzi w skład zarówno różnorodnych białek zwierzęcych, jak również roślinnych. Generalnie jednak, jako substancja endogenna, nie musi być dostarczany wraz z jedzeniem, lecz w wielu stanach fizjologicznych zaleca się, aby suplementować l-glutaminę solidnej jakości suplementami diety takimi jak chociażby produkty dostępne na stronie Witaminyswanson.pl.

Istotna rola

Dzięki odpowiedniej ilości omawianej glutaminy, możliwe okazuje się odpowiednie przeprowadzanie procesu metabolizmy azotu. To z kolei znacząco wpływa na detoksykację organizmu z niepotrzebnej ilości amoniaku, jaki tworzy się poprzez przemiany białkowe. W praktyce, zaleca się, aby wybierać preparaty suplementowe na bazie l-glutaminy, gdy intensywnie ćwiczymy fizycznie. Im bardziej wysiłkowy sport, tym automatycznie większe zapotrzebowanie na opisywany składnik. Co więcej, to właśnie l-glutamina odgrywa zasadniczą rolę w konstruowani mięśni i nadawaniu im takiej a nie innej struktury.  Dodatkowo, nie wolno pominąć faktu, iż ten cenny aminokwas ma kluczowe znaczenie dla pracy jelita cienkiego, gdyż stanowi dla niego główne źródło energii. Gdyby nie l-glutamina, mogłoby dojść w organizmie człowieka do rozwoju schorzenia zwanego zespołem nieszczelnego jelita, a to zaś nierzadko kończy się dużo poważniejszymi chorobami na tle autoimmunologicznymi. Badania pokazują również, że poprzez racjonalne dawkowanie l-glutaminy, realne jest przyspieszenie gojenia się ran, a także omawiany składnik sprzyja łagodzeniu hemoroidów, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.

Szerokie oddziaływanie

Wybierając preparaty z l-glutaminą opatrzone atestem, takie jak przykładowo na wymienianej już stronie Witaminyswanson.pl, można mieć pewność, że przy zbilansowanym jadłospisie, zdecydowanie zobaczymy wyraźną różnicę w funkcjonowaniu wielu narządów wewnętrznych, w dość krótkim czasie. Charakteryzowany aminokwas jest kluczem do prawidłowego działania całego układu pokarmowego, dodatkowo odżywiając i regenerując szereg organów związanych z tym systemem- od żołądka, do jelit. Dbający o formę na pewno docenią l-glutaminę za wspomaganie wzrostu pożądanej przez nich tkanki mięśniowej, z kolei odchudzający się za usprawnienie metabolizmu. Cukrzykom l-glutamina poprawi poziom cukru we krwi, a aktywnym intelektualnie zwiększy koncentrację, stanowiąc niezawodny neuroprzekaźnik.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena