Cynamon jest uważany za jedną z najstarszych przypraw korzennych na świecie. Pierwsze informacje pochodzą z Chin z III w. p.n.e. W starożytnym Egipcie był stosowany nie tylko w kuchni, lecz również do balsamowania ciał. Uzyskiwano go z kory wiecznie zielonego drzewa zwanym cynamonowcem celjońskim.

Data dodania: 2013-09-05

Wyświetleń: 2230

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia cynamonu

Istnieją cztery główne odmiany cynamonu, jednak najbardziej popularnymi są cynamon cejloński ,który nosi miano „prawdziwego” oraz cynamon Cassia – tańszy zamiennik bardziej popularny i częściej dostępny w naszych sklepach.

Cynamon laski występuje jako proszek lub w niewielkich laskach zwiniętych w rulonik. Ta pierwsza forma jest bardziej popularna.

Cynamon, a medycyna

Cynamon jako przyprawa rozgrzewająca polecana jest przy leczeniu przeziębień i na poprawę krążeni. Zawiera dużo przeciwutleniaczy, które pomagają na chore stawy i mięśnie. Przyprawa ta stosowana jest przy leczeniu cukrzycy.

Cynamon laski idealny jest dla osób pracujących umysłowo. Dotlenia nasz mózg, co powoduje poprawę koncentracji i uspokaja. Poprawia również pamięć wzrokową. W tym celu możemy użyć olejku cynamonowego.

Tej aromatycznej przyprawy nie powinny używać osoby z chorobami układu pokarmowego, chorobą wrzodową, kobiety w ciąży, ponieważ zbyt duża ilość może doprowadzić do wcześniejszego porodu. Nadmiar może spowodować również uszkodzenie wątroby i nerek.  Sprawcą tego jest zawarta w cynamonie kumaryna. Najwięcej występuje jej w cynamonie Cassia.

Inne właściwości cynamonu

Mimo udowodnionych działań w medycynie i kosmetyce, to w kuchni cynamon cieszy się największym zainteresowaniem. Stosowany jest do pieczenia ciast i ciasteczek na słodko, a także mięsa i zapiekanek na ostro. Wszelakie cynamonowe napoje na gorąco skutecznie rozgrzeją nas w zimne dni i wieczory. Dzięki temu wzmocnimy swoją odporność.

W gospodarstwie domowym skutecznie pozbędziemy się komarów oraz innych owadów dzięki intensywnemu zapachowi cynamonu. W połączeniu z cytryną sprawi, że w naszej szafie będzie unosił się cudowny aromat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena