W okresie jesiennym jest wzmożone zainteresowanie domową produkcja konserw. Dlatego dobrze by było omówić jeszcze kilka zasad odnośnie domowej produkcji konserw.

Data dodania: 2011-02-15

Wyświetleń: 4413

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konserwy i przepisy na konserwy cieszą się sporą popularnością ze względu na łatwość wykonania. Jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest żeby wcześniej przygotować strategię przyrządzenia konserw, czyli jakie przyprawy lub jakie zioła chcemy zastosować, w jakich ilościach, należy pamietać o soli, bo ważne jest, żeby nie dodawać jej za dużo. Istnieje pewien mit mówiący o tym, że do konserw trzeba koniecznie dać dużo soli, żeby się nie zepsuły. Dzienna dawka soli dla naszego organizmu oscyluje w granicach 5-10 gram (w zależności od wagi ciała) więc nie przesadzajmy z nadmiarem soli.

Jak zrobić konserwę

Kiedy mamy już przygotowaną mieszankę przypraw i ewentualnie ziół razem z produktem który chcemy konserwować wszystko razem wkładamy do słoika zakręcamy. Wkładamy do garnka z wodą i podgrzewamy na ogniu. Nie powinno się wkładać słoików od razu do bardzo gorącej wody, należy stopniowo podgrzewać słoiki. Druga sprawa, że nie wolno w czasie podgrzewania w garnku otwierać i dodać wody do słoików, bo wówczas cenne substancje aromatyczne parują razem z wodą i pogarsza się smak konserwy. Jako dodatek można stosować śmietane, żółtka jaja.

Przykłdowy przepis na konserwę-gołąbki z kapusty

Gołąbki są znane w Polsce i bardzo łatwo można je zrobić-przepis na nie zna każdy więc nie będe podawać. Robimy gołąbki, w zależności od gustu możemy dodać do nich nieco śmietany lub drobno posiekany koperek duszony w małej ilości tłuszczu na małym ogniu. Gołąbki zanim włożymy do słoika należało by podgrzać na malutki ogniu w rondelku pod przykryciem. Zabieg ten ma podgrzać farsz równomiernie. Potem możemy włożyć do słoika razem z sosem, który wcześniej przygotowaliśmy i podgrzać w celu zakonserwowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena