Mówi się, że nawet Hipokrates zachęcał swoich pacjentów do przyjmowania lnu na problemy żołądkowe, Gandhi miał natomiast powiedzieć: "Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem". Uczeni wiedzieli, co mówią. Wystarczy jedna łyżka oleju lnianego, by życie stało się prostsze.

Data dodania: 2015-10-05

Wyświetleń: 1440

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Olej Lniany

Len nie tylko dobrze wpływa na pracę żołądka, ale wspomaga również układ nerwowy, reguluje pracę serca i pomaga nawet w walce z otyłością. Olej lniany otrzymywany jest - jak sama nazwa wskazuje - z lnu. Len to drobne, niebieskie kwiaty o różnorakich, poza estetycznym, zastosowaniach. Z jego łodygi produkuje się beżowy, wszystkim znany materiał, z włókien można uzyskać papier, natomiast z jego nasion - drogocenny olej, który rozpoznamy po żółtawym zabarwieniu oraz specyficznym, lekko orzechowym smaku i zapachu. Olej ten produkowany jest "na zimno", czyli w temperaturze nie wyższej niż 50°C, co pozwala na zachowanie wszystkich najcenniejszych właściwości. A jest ich sporo. Lecznicze i zdrowotne właściwości oleju zawdzięczamy bowiem ogromnej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wprowadzając jedynie łyżeczkę oleju dziennie możemy pozytywnie wpłynąć na całe swoje ciało. 

Korzyści płynące z jego spożywania możemy dostrzec niezależnie od naszej płci czy wieku. W okresie młodzieńczym olej rewelacyjnie radzi sobie ze zmianami trądzikowymi, ale także wspomaga leczenie nadpobudliwości, szerzej znanej jako ADHD. Dorosłym mężczyznom pomoże przy leczeniu bezpłodności czy prostaty, paniom natomiast pozwoli uporać się z męczącymi miesiączkami oraz złagodzi objawy menopauzy. Sportowcom oraz osobom na diecie olej lniany zimno tłoczony pomoże przy redukcji tkanki tłuszczowej, wspomoże wzrost mięśni oraz zwiększy wydolność oraz wytrzymałość. Ciekawostką jest, że olej ten jest dobry również dla naszych pupili: jeżeli wprowadzimy go do codziennej diety naszych psów i kotów, pozytywnie wpłynie to na ich sierść, przy okazji zatrzymując wszelkie choroby skórne, takie jak łupież czy linienie.

Olej lniany zimno tłoczony możemy również stosować w przypadkach, gdy chcemy uporać się z problemami poszczególnych układów naszego ciała. Tak, jak wcześniej zauważył Hipokrates, len świetnie radzi sobie z regulacją problemów żołądkowych, wspomaga i regeneruje przemianę materii. Cenne kwasy omega-3 i omega-6 zawarte w oleju regulują pracę naszych hormonów, co odwzorowuje się na poprawnej pracy naszego układu nerwowego - pomoże nam szybciej wrócić do dobrego humoru i wyleczyć depresję, ale nawet walczyć z chorobą Alzheimera czy stwardnieniem rozsianym. Wspomniane wyżej kwasy chronią również nasze serce przed zawałami i nowotworami, ale wpływają pozytywnie nie tylko na nasze wnętrze - przy pomocy oleju lnianego możemy uporać się z problemami skórnymi, powracającą alergią, a nawet wypadającymi włosami, wystarczy wsmarować kroplę oleju w końcówki włosów.

Wystarczy łyżeczka lub dwie dziennie oleju lnianego zimno tłoczonego wprowadzonego do diety, by odmienić nasze życie i zatrzymać zagrażające nam choroby. Pamiętajmy jednak, że olej ten musi stale przebywać w niskiej temperaturze i zacienionym miejscu, dlatego nie kupujmy go w marketach, w których butelki tylko kurzą się na półkach, a w sklepach ze zdrową żywnością, gdzie znajdziemy je w lodówkach, tam też warto olej przechowywać - ewentualnie w głęboko zacienionej szafce, i spożywajmy wyłącznie na zimno - jako dressing do sałatki, dodatek do jogurtu czy samodzielnie na czczo. Różnicę zauważymy już po kilku dniach!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena