Ostropest plamisty. Wygląda jak kwitnący na fioletowo oset dziko porastający pola, rzadziej ogrody. Niektórzy go koszą, niektórzy zostawiają ze względów estetycznych. Mało kto jednak zna jego niezwykłe właściwości lecznicze. Jeżeli już, kojarzy się zmielone ziarenka, które można wykorzystać jako przyprawę. Kto jednak słyszał o oleju z ostropestu?

Data dodania: 2015-10-15

Wyświetleń: 1486

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Olej z Ostropestu zimno tłoczony

    Coraz więcej ludzi żądnych wiedzy o zdrowym odżywianiu interesuje się tematem olei zimno tłoczonych. Wszędzie można dziś przeczytać, jak bardzo bezwartościowe są oleje, których używamy na co dzień - tłoczone na ciepło i rafinowane, pozbawione wszelkich wartości odżywczych. Zdecydowanie większa część tych osób świadomie decyduje się na zamianę swojego oleju - na początku bezpiecznie, wybierając te najpopularniejsze, czyli rzepakowy oraz słonecznikowy. Mały procent ludzi zainteresowanych zdrową żywnością chce wiedzieć więcej, dokopując się informacji o olejach, o których część z nas w ogóle nigdy nie słyszała - czyli na przykład o oleju z ostropestu zimno tłoczonego.

    Największą zaletą olejów zimno tłoczonych jest ogromne złoże nienasyconych kwasów tłuszczowych w nich zawartych. Kwasy omega-3 i omega-6 są kwasami, których nasze ciało nie potrafi samodzielnie wyprodukować, a które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Regulują one bowiem nasz układ trawienny, wspomagając przemianę materii, pozytywnie wpływają na pracę serca, usuwając zły cholesterol, radzą sobie nawet z układem nerwowym, wspomagając produkcję hormonów szczęścia, które pomagają nam zachować dobry humor i wyjść z depresji. Co w takim razie wyróżnia olej z ostropestu na tle innych zimno tłoczonych?

    Odpowiedź jest zaskakująca, choć znana już w starożytności: olej z ostropestu ma niezwykły wpływ na naszą wątrobę. W Niemczech wpisany został nawet do oficjalnego rejestru leków na marskość wątroby. Olej ten poza niezastąpionymi kwasami omega-3 i omega-6 zawiera również tajemniczy składnik - sylimarynę - która na wątrobę działa przeciwzapalnie i regenerująco, jest też świetnym utleniaczem. W związku z powyższym olej z ostropestu najczęściej poleca się... alkoholikom. Niesamowite właściwości odtruwające i ochraniające wątrobę przed wyniszczającym działaniem trucizn, w tym właśnie alkoholu, może pomóc nam podczas odwyku alkoholowego, a później w leczeniu jego skutków. 

    Olej z ostropestu wydaje się być wszechstronny, ponieważ świetnie wpływa również na nasze nerki, hamując produkcję kamieni nerkowych oraz pomagając w wszelkiego typu chorobach pęcherza moczowego. Stosuje się go także przy leczeniu krwawienia wewnętrznego, pomaga zwalczyć uciążliwe krwawienie z nosa, a także łagodzi męczące miesiączki. Ten olej możemy też podać niejadkom, udowodniono bowiem, że doskonale wpływa na poprawę apetytu, regulując równocześnie czynności trawienne. Podobno działa również na ostre migreny.

    Olej z ostropestu zimno tłoczony zaleca się stosować doustnie, jedną łyżeczkę dziennie, najlepiej przed posiłkiem. Nie należy go smażyć, możemy polać nim już gotowe potrawy. Możemy także, tak jak i inne oleje zimno tłoczone, stosować go zewnętrznie, bezpośrednio na skórę. Poradzi sobie z wszelkimi zmianami skórnymi, na przykład z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Pomoże także przy leczeniu blizn, ale również przy wypadaniu włosów. Wystarczy kroplę oleju wsmarować we włosy na noc i tylko czekać na efekty. Włosy będą odpowiednio nawilżone, zdrowe, przestaną się puszyć. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak biec do sklepu ze zdrową żywnością po butelkę, nie zapomnijmy jednak, by przechowywać ją w lodówce!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena