Miód. Miodu nie trzeba przedstawiać. Każdy zna złoty, ciągnący się i oklejający palce nektar, każdy wie, jak dobrze jego słodycz wpływa na nasze zdrowie. Wielu z nas jednak sięga po niego zupełnie przypadkowo, najczęściej wybierając z półki słoik, obok którego stoimy najbliżej. Najczęściej jest to miód wielokwiatowy.

Data dodania: 2015-10-15

Wyświetleń: 739

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miód Wielokwiatowy

    Choć każdy z miodów posiada inną konsystencję, kolor, a nawet smak, najpopularniejszym jest zdecydowanie miód wielokwiatowy pochodzący z upraw wiosennych i letnich, zbierany nie tylko z kwiatów, ale także z ziół. W zależności od zbioru potrafi przybrać różne kolory, ale z pewnością jest najsłodszym, najpłynniejszym z miodów. 

    Miód wielokwiatowy zasługuje na oklaski przede wszystkim za swoje właściwości antyalergiczne. Przy katarach siennych warto wprowadzić do swojej diety przynajmniej łyżeczkę miodu dziennie. Zasługą są występujące w miodzie ziarenka pyłku kwiatowego, jak i cząsteczki kurzu pochodzące z terenów pozyskiwania miodu. Spożywając je w miodzie, nasz organizm uodparnia się na pyłki, tworząc swojego rodzaju antyciała i tym samym eliminując objawy alergii.

    Każdy z nas z pewnością musiał nie raz znosić babcię, która na przeziębienie wlewała w nas hektolitry herbat i gorącego mleka posłodzonych właśnie miodem. Każdy, kto odmawiał, powinien babcię niezwłocznie przeprosić, miała ona bowiem rację. Miody łagodzą przeziębienia, hamując rozwój bakterii, w szczególności jest to właśnie miód wielokwiatowy, który na tle swoich kolegów zawiera najwięcej silnych właściwości inhibinowych, pomagających w leczeniu grypy i męczącego kaszlu, nawilżając drogi oddechowe.

    Po miód wielokwiatowy powinny sięgnąć nie tylko osoby przeziębione, miód bowiem spożywać można w każdym wieku, polecany jest małym dzieciom, wzmacniając ich odporność, ale także osobom starszym, ze względu na swój prosty skład i wysoką zawartość cukrów prostych stanowi on bowiem cenne źródło energii dla mięśnia sercowego, ale także wspomaga pracę wątroby.

    Czym prędzej na miód powinny przerzucić się osoby pragnące zrzucić kilka kilogramów. Nie zapominajmy, że biały cukier to puste kalorie szkodzące zdrowiu, a przede wszystkim naszym zębom, miód wielokwiatowy natomiast, pomimo swojej słodkości, zawiera wyjątkowo mało kalorii, dodatkowo ze względu na swoją prostotę jest łatwo przyswajalny przez organizm, korzystnie wpływając na przemianę materii. Warto więc zamiast łyżeczki cukru do kawy czy herbaty dodać łyżeczkę miodu. Mówi się, że dobroczynne działanie miodu wzrasta dwukrotnie, gdy rozpuścimy go w płynie. Pamiętajmy jednak, by odczekać kilka minut, zanim dodamy miodu do gorącego napoju, będziemy mieli w ten sposób pewność, że wysoka temperatura nie pozbawiła go cennych właściwości zdrowotnych.

    O zaletach miodu z pewnością słyszały także panie interesujące się nowinkami kosmetycznymi. Miód bowiem nieziemsko wygładza i nawilża naszą skórę. Zimą warto dokładnie posmarować usta miodem wielokwiatowym, a po kilku minut zlizać go z ochotą. Zapobiegnie to wysuszeniu się warg dużo skuteczniej niż jakiekolwiek chemiczne produkty. Podobne działania ma miód w przypadku nałożenia go na twarz - można go stosować w połączeniu z jogurtem jako maseczkę czy jako krem razem z oliwą z oliwek. 

    Czym prędzej sięgnijmy zatem po miód wielokwiatowy i nie zapominajmy, że choć półki sklepowe uginają się pod ciężarem słoików, żaden z tych miodów nie dorówna tym kupionym bezpośrednio z pasieki, który nie tylko będzie miał intensywniejszy smak i zapach, ale także pewne źródło składników odżywczych.

Licencja: Creative Commons