Gęsty jak pasta kanapkowa, jasny jak piasek i z pewnością lepszy od kolejnej filiżanki mocnej kawy. Choć miód rzepakowy niewiele ma wspólnego z ciągnącym się, złotym nektarem, który nierzadko pokazują nam w telewizji, warto przekonać się do jego lekko gorzkiego smaku, właśnie on szybciej postawi nas na nogi niż szereg tabletek.

Data dodania: 2015-09-22

Wyświetleń: 983

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właściwości zdrowotne Miodu Rzepakowego

     Miód rzepakowy, jeden z pierwszych, jakie przynoszą nam pszczoły tuż po zimie, jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym z miodów. Wyróżnia się błyskawiczną krystalizacją, zachodzącą często jeszcze w pszczelich plastrach, przybierając formę gęstej, jasnej pasty, którą najzdrowiej spożywać właśnie w takiej postaci. Podgrzany upłynni się, tracąc jednak sporo cennych substancji odżywczych, jak i swój specyficzny smak, dlatego bez obaw można dodawać go do wypieków (pamiętajmy jednak, że miody bardzo utwardzają ciasta i najlepiej przygotować je na dwa, trzy dni przed podaniem).

    Wspomniana konsystencja nie bierze się jednak znikąd, miód ten zawiera największą ilość glukozy ze wszystkich, co zresztą wpłynie pozytywnie również na nasze zdrowie. Po ten rodzaj miodu warto sięgnąć, gdy tylko poczujemy się osłabieni, zmęczeni - psychicznie czy fizycznie, glukoza w nim zawarta pomoże nam bowiem w trybie błyskawicznym odzyskać energię i dobre samopoczucie. Tak jak pozostali jego koledzy z pasieki, wesprze nas również w wyeliminowaniu oznak przeziębienia i grypy, załagodzi kaszel i nawilży wysuszone gardło. Herbata z dodatkiem miodu poradzi sobie z nawet najcięższymi przypadkami, nie możemy zapomnieć jednak, by miód dodać dopiero po kilku, kilkunastu minutach od zaparzenia liści, nie chcemy przecież, by stracił swoje cenne właściwości.

    To jednak nie koniec pozytywów - następnym razem, gdy się poparzysz, spróbuj przyłożyć do rany odrobinę miodu. Zapobiegniesz w ten sposób tworzeniu się pęcherzy i zatrzymasz dalszy rozwój zakażenia. Ten rodzaj miodu z pewnością zainteresuje również panie dbające o swoją urodę, gdyż maseczka na jego bazie nałożona na twarz świetnie poradzi sobie z wszelkimi problemami skórnymi - od przesuszonej cery zaczynając, na wypryskach kończąc.

    Poza sporą dawką glukozy, nasz miód zawiera także cenne aminokwasy i enzymy, które sprawiają, że w porównaniu z innymi to właśnie miód rzepakowy jest miodem najłatwiej i najszybciej przyswajanym przez organizm oraz wyjątkowo łagodnie obchodzi się z wątrobą. Mogą po niego sięgnąć osoby z wszelkimi dolegliwościami żołądkowymi, doskonale łagodzi uczucie wzdęć oraz zgagę, a także wspomaga przemianę tłuszczów. 

    Nie należy jednak zapominać o tym, jak doskonale miód ten wpływa na nasze serce. Potas i magnez w nim zawarte stabilizują ciśnienie krwi, dlatego też polecany jest osobom z wysokim ciśnieniem, a także tym borykającym się z miażdżycą bądź pragnącym zatrzymać jej ewentualne podejrzenie - miód rzepakowy wpływa pozytywnie na dotlenienie serca, rozszerzając naczynia i wzmacniając siłę skurczu narządu.

    Wiele osób odrzuca go ze względu na typowy dla rzepaku, delikatnie wyczuwalny smak goryczki, miód rzepakowy zyskał jednak spore grono fanów nie przepadających za mdłą słodyczą tradycyjnego miodu, ciągnącego się i klejącego palce. Spróbuj wprowadzić do swojego menu kilka łyżek tego miodu dziennie, zastępując nim tradycyjny biały cukier, a z pewnością poczujesz różnicę. Nie tylko w stanie swojego zdrowia, ale również na wadze i w samopoczuciu. Kawa czy herbata z dodatkiem łyżeczki miodu może zmienić twoje życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena