Biofeedback to metoda świadomego wpływania na umysł przez samego pacjenta. Do tego jest mu potrzebne tylko odpowiednie oprogramowanie i osprzęt (na przykład komputer). Słowo biofeedback oznacza "biologiczne sprzężenie zwrotne". Biologiczne sprzężenie zwrotne polega na podaniu informacji zwrotnej o wyraźnej zmianie stanu fizjologicznego człowieka. Zmiany te są kontrolowane przez odpowiednio dobrane do tego celu urządzenie.
Metoda biofeedback jest wykorzystywana z bardzo dobrymi rezultatami między innymi w psychologii, w medycynie, w sporcie czy biznesie. Jest to uznana przez grono naukowe metoda terapii, która w znacznej mierze polega na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o jego stanie fizjologicznym organizmu i bieżących zmianach tego stanu fizjologicznego. Dzięki świadomości tych stanów pacjent jest w stanie je kontrolować, a tym samym wpływać na reakcje i procesy myślowe. Głównie chodzi o te procesy myślowe, które nie są kontrolowane przez człowieka w sposób świadomy. A jak wiadomo z psychologii to właśnie błędne procesy myślowe są odpowiedzialne za rożnego rodzaju choroby psychiczne.
Za pomocą biofeedback był prowadzony trening mentalny Adama Małysza. Wyniki Adama Małysza były w tym czasie naprawdę dobre. Jednak potem zmienił się trener naszego najlepszego skoczka i zrezygnował z tego typu treningu mentalnego. Co w opinii poprzedniego trenera Adama Małysza miało fundamentalny wpływ na jego pogarszające się z czasem wyniki w sporcie. W procesie leczenia za pomocą biofeedback najważniejszym czynnikiem jest informacja, która wpływa w fundamentalny sposób na świadome reakcje pacjenta, które przyczyniają się w dłuższej perspektywie do poprawy zdrowia.
Choć termin "depresja" w dzisiejszym rozumieniu jest stosunkowo nowy, objawy depresji były opisywane przez filozofów i lekarzy już w starożytności. Hipokrates, ojciec medycyny, wiązał melancholię (jedną z form depresji) z nadmiarem czarnej żółci. W średniowieczu depresję często tłumaczono wpływem sił demonicznych lub karą za grzechy. Dopiero w XIX wieku zaczęto traktować depresję jako chorobę psychiczną, a w XX wieku opracowano pierwsze skuteczne leki przeciwdepresyjne.