Nagłe problemy z gardłem nigdy nie są przyjemne. Ból przy mówieniu, problemy ze spożywaniem posiłku, ciągłe odczucie podrażnienia przełyku. Czy istnieją domowe metody łagodzenia tego typu dolegliwości? Jak się okazuje tak – i zdecydowanie warto po nie sięgać.

Data dodania: 2023-01-19

Wyświetleń: 532

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 domowych sposobów na ból gardła

Proste płukanki

Proste metody bywają całkiem skuteczne. W przypadku bólu gardła taką podstawową metodą będzie regularne płukanie jamy ustnej. Sam skład płukanki nie musi być skomplikowany, w najprostszej wersji może to być po prostu szklanka wody z dodaną, wymieszaną i rozpuszczoną solą bądź sodą (wystarczy jedna łyżeczka). Mieszanka taka pomoże w wypłukaniu części bakterii. Warto jednak zadbać o odpowiednią jej temperaturę – najlepiej umiarkowanie ciepłą, aby nie chłodziła, ale też nie parzyła.

Zamiast wody z solą na ból gardła można stosować również płukanki ziołowe. W tym zakresie świetnie sprawdzą się napary z koszyczka rumianku, czy z liści szałwii. Zioła te mają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, tym samym świetnie sprawdzają się przy łagodzeniu skutków zapalenia gardła. Płukanki takie warto stosować kilka razy dziennie, choć nie zaszkodzi częściej, a obok wymienionych powyżej ziół można użyć również kory dębu lub kwiatów czarnego bzu.

Niezawodny czosnek

W przypadku bólu gardła wywołanego infekcją bakteryjną zdecydowanie warto sięgnąć po czosnek. Jego zapach nie każdemu będzie odpowiadać, na dodatek trzeba w tym względzie brać pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale też i otoczenia, niemniej jako naturalny antybiotyk sprawdza się doskonale.

Pij, pij, pij

Przy podrażnieniach i infekcjach gardła często dochodzi do wysuszenia śluzówek. Spożywanie większej niż zwykle ilości płynów pomoże w utrzymaniu ich wilgotności na odpowiednim poziomie.

Tu jednak warto pamiętać, że płyn płynowi nierówny. Picie większej ilości wody na pewno pomoże i warto po nią sięgać. Ale jeszcze efektywniejsze będzie sięgnięcie po wspomniane już napary ziołowe.

Rumianek i szałwia sprawdzają się bowiem nie tylko w charakterze płukanki, ich właściwości świetnie wspierają organizm w walce z bakteriami atakującymi gardło. Natomiast w przypadku gdy nie mamy w domu ziół i zadowalamy się wodą lub herbatą, warto dodać do niej soku cytrynowego.

Zupy

Zapalenie gardła oznacza nie tylko ból przy mówieniu, lecz również przy przełykaniu posiłków. Sposobem na częściowe ominięcie tego problemu jest sięgnięcie po niezbyt gęste zupy, w szczególności po barszcz. Te pomogą na dwóch frontach: efektywnie nawilżą śluzówki, a jednocześnie pomogą zaspokoić głód bez niepotrzebnego narażania się na dodatkowy ból. Świetnie w tym charakterze sprawdzi się chociażby barszcz lub niezbyt zagęszczona zupa pomidorowa.

Unikaj suchych pomieszczeń

Skoro bólowi gardła często towarzyszy jego nadmierne wysuszenie, zawsze można spróbować zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Oczywiście nie do przesady, nie chodzi o przebywanie w pomieszczeniu pełnym oparów. Jednak użycie nawilżacza może być całkiem rozsądne. Nie masz takowego? Zawsze możesz poradzić sobie prościej, umieszczając na kaloryferze wilgotny ręcznik.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena

Co o tym sądzisz?

Zaloguj się aby dodać komentarz
Podobne artykuły
Zielona herbata nawadnia czy odwadnia?

Zielona herbata nawadnia czy odwadnia?

Zielona herbata od lat budzi kontrowersje, jeśli chodzi o jej wpływ na nawodnienie organizmu. Jedni twierdzą, że działa jak diuretyk, inni uznają ją za doskonały napój wspomagający utrzymanie odpowiedniego poziomu wody. Jak jest naprawdę? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać.

Czy jod obniża TSH?

Czy jod obniża TSH?

Jod i TSH – dwa elementy układanki, które kształtują funkcjonowanie twojej tarczycy. Czy zwiększenie podaży jodu może wpłynąć na obniżenie poziomu TSH? Odpowiedź nie jest prosta, bo zależy od stanu zdrowia twojej tarczycy i jej zdolności do przetwarzania jodu. Aby zrozumieć tę zależność, musimy spojrzeć na rolę, jaką jod odgrywa w produkcji hormonów tarczycy i regulacji poziomu TSH.

Który miód jest najmniej słodki?

Który miód jest najmniej słodki?


Miód, od wieków ceniony za swoje właściwości zdrowotne i niepowtarzalny smak, często kojarzy się z intensywną słodyczą. Ale czy wszystkie miody są równie słodkie? Jeśli masz dość przesłodzonych smaków lub szukasz miodu o bardziej subtelnym profilu, to pytanie zasługuje na odpowiedź. Oto spojrzenie na miodowy świat przez pryzmat słodkości.