Zapewne od zawsze marzyłeś/aś o własnej hodowli ziół w ogródku. Hodowanie ziół w domu ma wiele zalet. Pierwszą, podstawową jest łatwy dostęp do ziół. Od czego zacząć hodowlę? Jak pielęgnować zioła?

Data dodania: 2014-10-28

Wyświetleń: 2687

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładamy hodowlę ziół. Początki.

 Hodowlę zacznij od jednej doniczki. Kup nasiona rośliny, która nie wymaga dużej dbałości i częstego podlewania. Wybranie rośliny łatwej w utrzymaniu, ale wybaczającej błędy pozwoli nam nauczyć się dyscypliny i obowiązkowości względem roślin.

 Przy hodowaniu ziół ważna jest cierpliwość i zdecydowanie. Zakładanie własnej hodowli ziół ma sens w momencie, jeżeli często potrzebujemy świeżych ziół do potraw różnego typu. Jeżeli są nam potrzebne jedynie raz na jakiś czas, kupujmy je w dobrej klasy sklepie spożywczym.

Wybór miejsca na hodowlę ziół.

 Miejsca na roślinę nie musi być dużo. Doniczkę możemy ustawić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, musimy jednak pamiętać, aby miejsca było wystarczająco, aby roślina mogła się rozwijać.

Gdzie kupować zioła do hodowli?

 Zaopatrując się w kolejne zioła do swojej hodowli musisz omijać supermarkety. Najlepsze są targi, rynki, sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie.

 Sadzonki i nasiona najlepiej jest kupować w drugiej połowie maja. Wtedy zaczyna być ciepło, przymrozki roślinom nie grożą i mogą się one spokojnie rozwijać.

Jaką sadzonkę ziół do hodowli wybrać?

 Najładniej wyglądającą, bez uszkodzeń, przebarwień. Najlepiej jest spędzić w sadzonkach dużo czasu, poszukując tej idealnej. Ziema powinna być lekko wilgotna, czyli nie za mokra i ,nie za sucha. Wszelkie wypryski, ślady oprysków i szkodników również powinny wyeliminować daną sadzonkę.

Sadzenie ziół w hodowli.

 Proces sadzenia musimy wykonać dokładnie i starannie. Zaowocuje to w przyszłości piękną i zdrową rośliną. Przed sadzeniem roślin nie zapomnij o rozłożeniu dużej ilości gazet. Ziemia będzie rozsypywać się na wszystkie strony i dzięki temu unikniemy bałaganu. Przy obchodzeniu się z sadzonkami ziół ważna jest delikatność. Nie możemy uszkodzić rośliny w żadnym miejscu. Jeżeli uszkodzimy roślinę, będzie ona nadawać się jedynie do wyrzucenia.

 Pamiętaj, że rośliny w doniczce potrzebują dużej ilości miejsca, aby się rozrastać. Dane zioło potrzebuje odpowiedniej doniczki, aby móc się prawidłowo rozwijać. Nie zapominaj o tym.

Jak dbać o zioła w hodowli?

  • Przy zakupie sadzonek wypytaj sprzedawcę o ich charakterystykę i pielęgnację. Czy potrzebują dużo wody, Słońca, w jakim podłożu rosną najlepiej? Koniecznie zanotuj to wszystko. Każda roślina ma odmienne właściwości i w odmiennych warunkach prawidłowo się rozwija.
  • Podlewaj codziennie lub prawie codziennie. Staraj się dobierać optymalną ilość wody, aby nie przesuszyć i nie zalać rośliny. Zioła najlepiej jest podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Podlewanie w dzień może nie przynieść efektu ze względu na szybkie parowanie wody.
  • Używaj wyłącznie nawozów organicznych, bez dodatku sztucznych składników. Na każdym opakowaniu jest dokładna instrukcja, jak poprawie używać nawozu i w jakich odstępach czasu spryskiwać roślinę.
  • Zioła możesz sadzić osobno, każde w osobnej doniczce, lub wszystkie w jednej, ale długiej. Sadzenie ziół osobno ma wiele zalet : jeżeli jedna roślina obumrze, nie pociągnie za sobą innych tak, jakby to było w przypadku wielu ziół w jednej donicy. Ponadto roślinę w pojedynczej donicy łatwo jest przesadzić.
  • Bardzo ważne jest nasłonecznienie. Obserwuj jak roślina zachowuje się w różnym stopniu nasłonecznienia. Jeżeli roślina ucieka od Słońca – przestaw ją w cień, jeżeli ustawia listki ku Słońcu – przesuń ją na Słońce.
  • Nie zapominaj o pielęgnacji. Obrywaj tylko i wyłącznie uschnięte, pokiereszowane listki i łodygi. Od czasu do czasu przeglądaj całą roślinę.

Własna hodowla ziół – to proste!

 Założenie własnej hodowli ziół może na początku okazać się trudne. Z czasem, jak nabierzemy wprawy i wyczucia, pielęgnowanie ziół w zaciszu domowym stanie się naszą codzienną rutyną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena