Nie da się ukryć, że rosnące stopy procentowe i coraz droższe produkty z każdej branży zaczynają dawać do myślenia w sprawie leasingu. Wiele osób zastanawia się czy ma to jeszcze sens i jest opłacalne, czy raczej dać sobie spokój.

Data dodania: 2023-02-15

Wyświetleń: 373

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Leasing na samochód - czy to się opłaca?

Leasing - co to takiego?

Leasing w Polsce zyskał swoją popularność całkiem niedawno - na początku lat 90. XX wieku. Jest to nic innego, jak rodzaj stosunków cywilnoprawnych zachodzących pomiędzy finansującym (leasingodawcą) a korzystającym (leasingobiorcą). Co to właściwie oznacza?

Na podstawie zawartej umowy, leasingobiorca może korzystać z przedmiotu, który podlega dzierżawie przez określony czas. W zamian tego należy regularnie spłacać raty. 

Z leasingu często korzystają przedsiębiorcy, którym zależy na zoptymalizowaniu obciążenia podatkowego bądź chcą używać dany przedmiot bez konieczności wkładu własnego.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodu to nic innego jak pozyskanie auta bez angażowania w transakcję własnych środków. Ponadto, po zakończeniu umowy leasingu można zdecydować się na kupno używanego przez nas auta. Wtedy kwota wykupu będzie niższa niż jego wartość rynkowa. Jeżeli chodzi o okres leasingu samochodów, to każdy leasingodawca ma swoje zasady, które przeważnie się ze sobą pokrywają, jak np. ta, że maksymalny okres może wynosić 5 lat. Leasing u przedsiębiorców i konsumentów działa bardzo podobnie. 

Jak wziąć samochód w leasingu?

Zdecydowałeś się na leasing auta? Dowiedz się jak wygląda cała procedura!

  • wybór samochodu - wybierz pojazd, który Cię interesuje i zapoznaj się z warunkami finansowania,
  • dokumenty - aby wziąć samochód w leasingu musisz przygotować sobie odpowiednie dokumenty. Jeżeli bierzesz go jako przedsiębiorca - umowę spółki, zaświadczenie o nadaniu NIP oraz REGON (w przypadku spółki prawa handlowego umowa spółki musi być w formie aktu notarialnego), a jako klient indywidualny - zaświadczenie o zatrudnieniu bądź kopia podpisanej umowy o pracę, wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający wpływ wynagrodzenia z ostatnich miesięcy, 
  • decyzja - po wykonaniu wszelkich formalności trzeba poczekać na decyzję o przyznaniu finansowania - okres ten trwa przeważnie 2-5 dni.

Koszt leasingu w 2023 roku

Koszt leasingu samochodowego zależy głównie od ceny pojazdu - tańszy będzie leasing auta za 100 tysięcy złotych niż za 250 tysięcy złotych. Co więcej, na koszt składa się również wysokość wpłaty własnej, długość trwania czy nawet roczny limit kilometrów. Jednak czy się on opłaca?

Branża leasingowa jest specyficzna - przed końcem roku podpisywane jest o wiele więcej umów niż w przez poprzednie miesiące. Dzieje się tak, ponieważ wiele korzystających są uniknąć podwyżek po nowym roku. Wiele firm decydują się także na leasing “na ostatnią chwilę”, aby zwiększyć koszty podatkowe wraz z końcem roku.

W 2023 roku nie ma żadnych przepisów, które miałyby wprowadzić jakieś zmiany w branży leasingowej. Jesteś zainteresowany? Odwiedź MB Motors, Autoryzowanego Dealera Mercedes-Benz! Porozmawiaj ze specjalistami i wybierz dla siebie najlepszą ofertę leasingową.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena