Wzięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja. Masz dobrą pracę, zdolność kredytową...? No to siup? Spokojnie, przed takim wyzwaniem  warto się chwilę zastanowić nad...

Data dodania: 2012-08-10

Wyświetleń: 2170

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Optymalny kredyt mieszkaniowy? Dla każdego inny...

Znalezienie najkorzystniejszego kredytu hipotecznego jest bez wątpienia trudne, ze względu na to,że produkt jakim jest kredyt mieszkaniowy jest produktem niezwykle złożonym, charakteryzującym się wieloma specyficznymi czynnikami,których istnienie jest dla jednego klienta plusem a dla drugiego minusem. I tak np. sprzedaż wiązana np. obniżenie marży w zamian za zakupienie ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, jest dla niektórych nie do przyjęcia, inni ujrzą ją zaś jak długofalową oszczędność.

Wobec wyboru kredytu hipotecznego nie możemy się sugerować opiniami osób trzecich. Niezbędnie musimy porównać parę propozycji finansowania, chociaż jednakowoż przed powzięciem ostatecznej decyzji należy dokładnie samemu skalkulować rzeczywisty koszt danego kredytu, uwzględniając wszystkie koszty około kredytowe i nasze  potrzeby, jeżeli zamierzamy się na nabycie,  renowację nieruchomości lub budowę nieruchomości razem z wykończeniem.Nie wolno przy tym zapominać o dokładnej estymacji okoliczności  dotyczących naszej sytuacji finansowej tudzież rodzinnej , innymi słowy:

a/ w jaki sposób zapowiada się się nasza przyszłość zawodowa (czy jest pewność zatrudnienia obojga małżonków, czy firma zatrudniająca nas zapewnia ubezpieczenie od utraty pracy tudzież czy zakład pracy nie upada)

b/ jak na przykład wygląda przyszłość naszej rodziny (może pojawi się następne dziecko?)

c/ jak wygląda cała nasza historia kredytowa i nasze obecne zobowiązania (karty kredytowe oraz kredyty konsumpcyjne, a także pożyczki gotówkowe)

d/ile kosztuje nasze utrzymanie biorąc pod uwagę niechybny wzrost cen w przyszłości (czynsz, energia,gaz ziemny, inne opłaty, komórka)

e/ w jaki sposób wygląda się przyszła wartość naszego domu


Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny bierzemy na czas wielu lat i w tym okresie wiele spraw może się zmienić. Starajmy się nie spoglądać w przyszłość przez zanadto różowe okulary. Nie bądźmy pewni, iż sukcesy w pracy nas nie ominą, nie możemy być tego pewni. Nie wiemy też czy na przykład ceny jedzenia spadną bądź wzrosną.

Jeżeli jesteś młodym małżonkiem, a podejmując decyzję o kredycie mieszkaniowym np. Rodzina na Swoim,  najpewniej nim jesteś, nie zapominaj, iż powiększenie rodziny wiąże się z wydatkami  i to poważnymi. Im starsze potomstwo , tym wydatki rosną i na nieszczęście ich spadek najpewniej zbiegnie się czasowo z końcem okresu kredytowania. Co w takim razie z naszym mieszkaniem , na którego kupno zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny? Czy jego koszty utrzymania i remontów zaczną spadać? Poniekąd wątpliwe. Co z kolei z przyszłą wartością? W tym miejscu istotna jest lokalizacja. Jeśli jest dobra, posiadamy pewność, iż w razie kiedy będziemy chcieli sprzedać bądź wymienić lokum na większe, w krótkim czasie uda się znaleźć kupca.

Także szeroko pojmowana sytuacja na rynku nieruchomości, jego perspektywy, fakt czy nieruchomości raczej będą tańsze czy droższe, powinno to mieć wpływ na naszą decyzję o wzięciu kredytu na nabycie bądź budowę domu czy też mieszkania.

Nie powinniśmy także tracić z oczu perspektyw rynku pracy, a zwłaszcza w branży , w której pracujemy. Jeżeli nie widać dla niej większych szans , także nasza pewność zatrudnienia spada i nasze zamiary terminowego regulowania rat kredytu mogą spalić na panewce. Niby zawsze można uzyskać kredyt  hipoteczny refinansowy, lecz jeżeli stracimy pracę to z czego  będziemy go spłacać?

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu albo pożyczki hipotecznej, trzeba przekalkulować dokładnie te wszystkie czynniki. Nie koniecznie pesymistyczne konkluzje po takiej analizie pozbawią nas szansy na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Może rozważymy mniejszą kwotę ewentualnie dłuższy okres kredytowania? Wobec dłuższego okresu spłaty zobowiązania i niewielkiej racie, bez wątpienia przyjdzie nam łatwiej wykaraskać się z ewentualnych problemów. Jak widaćy nie jedynie niewielkie oprocentowanie kredytu, zerowa prowizja czy promocyjne warunki będą dla nas ważne. Chociaż naturalnie wypada je szczegółowo przemyśleć i negocjować te warunki  w banku, to pomimo tego nie zwalnia nas to od  obiektywnego zerknięcia na naszą bieżącą sytuację i nasze perspektywy w przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena