Masz dość mieszkania w bloku i myślisz o budowie własnego domu? W realizacji tego marzenia może pomóc Ci kredyt hipoteczny. Jak się przygotować do takiego przedsięwzięcia? Jakie warunki należy spełnić i co oprócz budowy domu może być celem kredytu hipotecznego?

Data dodania: 2021-09-17

Wyświetleń: 516

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kredyt hipoteczny na budowę domu. Jak się przygotować?

Kredyt hipoteczny na budowę domu – popraw swoją wiarygodność

Zanim zdecydujesz się złożyć do banku wniosek o kredyt hipoteczny na budowę domu, koniecznie sprawdź, jak się do tego dobrze przygotować, jakie dokumenty zgromadzić i jakich formalności dopełnić, aby Twój wniosek mógł być dalej procesowany. Na tym etapie należy oszacować swoją zdolność kredytową, zgromadzić niezbędny wkład własny oraz ewentualnie poprawić historię kredytową. Jeśli będziesz o tym pamiętać, dla banku staniesz się wiarygodniejszym klientem, który ma realne szanse na otrzymanie kredytu.

To ważne!

Kredyt hipoteczny możesz wziąć nie tylko na budowę domu, ale także między innymi:

·         na zakup mieszkania, garażu lub miejsca postojowego,

·         na remont domu lub mieszkania,

·         na zakup działki budowlanej,

·         na wykończenie oraz wyposażenie domu lub mieszkania.

 

 Kredyt na budowę domu – skorzystaj z kalkulatora rat

W podjęciu decyzji dotyczącej skorzystania z kredytu,  który pozwoli na budowę Twojego wymarzonego domu z pewnością pomoże Ci prosty i intuicyjny w obsłudze kalkulator rat kredytu hipotecznego – znajdziesz go na przykład na stronie https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/

Aby obliczyć orientacyjną ratę kredytu, wystarczy, że wybierzesz:

  1. wartość nieruchomości;
  2. okres spłaty w latach;
  3. rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne)
  4. wysokość wkładu własnego – aktualnie w PKO Banku Polskim minimalny wkład własny niezbędny do wzięcia kredytu hipotecznego na budowę domu to 10% wartości nieruchomości.

Na tym etapie możesz wskazać ofertę z pakietem produktów, które obniżą marżę kredytu.Po wyborze powyższych parametrów będzie można zapoznać się z orientacyjna wysokościa rat, którą co miesiąc należałoby wpłacać do banku. Należy jednak pamiętać, że wyliczenia dokonane za pomocą kalkulatora mają charakter orientacyjny i przykładowy i służą wyłącznie celom poglądowym.

Na stronie internetowej PKO Banku Polskiego, w czesci prezentowanego kalkulatora kredytu hipotecznego udostępniony jest przycisk do bezpośredniego zamówienia wideorozmowy z doradcą   

Kredyt hipoteczny na budowę domu krok po kroku

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wbrew pozorom nie jest tak trudne, jak może się wydawać.

  • Krok 1 – wybierz kredyt

Wybierz bank, który Cię interesuje i przedstaw mu swoje plany oraz potrzeby dotyczące budowy domu. Przekaż mu niezbędne informaje o aktualnej sytuacji finansowej i osobistej, preferencjach i kwestiach okołokredytowych (cel, termin spłaty, kwota, której potrzebujesz). W PKO Banku Polskim możesz to zrobić również za pomocą wideorozmowy. W formularzu informacyjnym otrzymanym od doradcy z  banku znajdziesz kluczowe informacje dotyczące produktu, który odpowiednio wpisuje się w Twoje potrzeby.

  • Krok 2 – złóż wniosek o kredyt na budowę domu

Udaj się do dowolnego oddziału banku i złóż wniosek o kredyt. W PKO Banku Polskim możesz złożyć wniosek online.

Pamiętaj, aby dołączyć do niego dokumenty o dochodach, nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu oraz celu kredytowania. W razie potrzeby, skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy - przeprowadzi Cię przez cały proces i pomoże w prawidłowym wypełnieniu wniosku.

  • Krok 3 – poczekaj na decyzję

Po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny na budowę domu musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać na decyzję banku. Wraz z decyzją otrzymasz projekt umowy kredytu oraz termin, do kiedy możesz podpisać umowę.

  • Krok 4 – podpisz umowę

Umowa to dokument, w którym znajdziesz wszystkie informacje dotyczące kredytu hipotecznego, który planujesz wziąć, w tym: warunki, które należy spełnić, by kredyt został wypłacony oraz informacje o innych zobowiązaniach umownych.

  • Krok 5 – uruchomienie kredytu

Uruchomienie kredytu zależy przede wszystkim od Ciebie i tego, jak szybko spełnisz warunki umowy. Środki otrzymasz jednorazowo lub w transzach (szczegóły znajdziesz w umowie). Pamiętaj, że na każdym etapie (przed kredytem, ale również po uruchomieniu środków) możesz liczyć na pomoc pracowników banku, którzy zawsze pozostają do Twojej dyspozycji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena