Starzenie się społeczeństwa w parze z wydłużającą się długością życia zmusza do zastanowienia się nad wielkością przyszłych emerytur. Z kolei taki trend oznacza, że coraz więcej towarów oraz usług będzie trafiało dokładnie do tej grupy społecznej.

Data dodania: 2012-09-03

Wyświetleń: 1378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W naszym kraju brak jeszcze przepisów  regulujących zagadnienie odwróconej hipoteki, w tej chwili Ministerstwo Finansów skupia się nad projektem takowej ustawy. Na rynku działają już jednak firmy  oferujące tego typu mechanizmy. 

Koncepcja ta zgodnie z nazwą oparta jest na zasadzie przeciwieństwa kredytu hipotecznego. W ramach umowy odwróconej hipoteki kredytodawca jest zobligowany do wypłacenia określonej kwoty drugiej stronie, która ze swojej strony zrzeka się prawa do własności nieruchomości po swojej śmierci. Takie rozwiązanie ma być skierowane głównie do starszych osób żyjących samotnie, którzy nie mają komu zostawić zajmowanego mieszkania czy domu. Same wypłaty mogą mieć różne formy  na przykład regularnych rat płaconych co miesiąc lub jednorazowego wypłacenia całej sumy. Trzeba również zaznaczyć, iż wielkość otrzymanego świadczenia zależy od dwóch kryteriów wartości danej nieruchomości i wieku ewentualnych zainteresowanych.  Przeciętna długość życia kobiet jest wyższa, w związku z czym mogą one oczekiwać niższych wypłat, niż w przypadku mężczyzn. 

Sama idea wydaje się być słusznym rozwiązaniem dla starszych osób, które nieraz są właścicielami drogich nieruchomości w interesujących lokalizacjach. Dzięki odwróconej hipotece mogą one skorzystać z tej okazji i poprawić swoją sytuację finansową będąc już na emeryturze. Ma to istotną wartość szczególnie w momencie, gdy zauważalnie rosną wydatki na opiekę medyczną i lekarstwa. Trzeba jednakże również spojrzeć na to z drugiej strony. Zauważmy, iż kredytodawcy proponujące takie propozycje są nastawione na zarobek. W tym wypadku całość systemu bazuje na rozbieżności między realną wartością lokalu mieszkalnego, a sumą, jaka płacona jest ich posiadaczom. Senior, który decyduje się na taki sposób musi się zatem liczyć z faktem, iż dostanie jedynie pewną część wartości nieruchomości, którą posiada. Zazwyczaj jest to przedział od 70 do nawet jedynie 30 procent tej wartości.

W związku z tym przed złożeniem podpisu na umowie trzeba się dobrze zastanowić, czy: po pierwsze nieruchomość została właściwie wyceniona i czy rzeczywiście to wyjście jest najkorzystniejsze. Jedynie z finansowego punktu widzenia korzystniejsza może być po prostu zbycie posiadanej nieruchomości i najem innej , a także ulokowanie nadwyżek w bezpieczny produkt oszczędnościowy. W takim wypadku senior będzie mógł dowolnie dysponować całą sumą wynoszącą równowartość obiektu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena