Audyt może występować w dwóch rodzajach - jako audyt zewnętrzny, czyli rewizja finansowa, lub jako audyt wewnętrzny. Audyt wewnętrzny jest wynikiem jedynie wewnętrznej działalności przedsiębiorstwa - jej inicjatywy. Audyt wewnętrzny ma pomóc kadrze zarządzającej odnaleźć silne i słabe strony firmy oraz pozwolić odnaleźć możliwe ścieżki rozwoju, wzmocnić konkurencyjność na rynku oraz poprawić rentowność całego podmiotu.
Audyt zewnętrzny to zupełnie inna bajka. Może on być dobrowolny albo przymusowy. Generalnie polega na sprawdzeniu kondycji finansowej, końcowego sprawozdania finansowego oraz ksiąg rachunkowych przez organ zewnętrzny upoważniony do przeprowadzania rewizji finansowej. Kwalifikacje do prowadzenia audytu w firmach posiadają biegli rewidenci, którzy przed komisją egzaminacyjną zdali egzamin na biegłego rewidenta z wynikiem pozytywnym. Rewizja finansowa kończy się wystawieniem przez organ sprawdzający opinii oraz sprawozdania finansowego z działalności przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności podczas rewizji finansowej sprawdza się rachunkowość prowadzoną w firmie.
Audyt zewnętrzny może być dobrowolny albo przymusowy. Obowiązkowemu badaniu podlegają takie podmioty jak:banki, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi, jednostki działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych, jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, spółki akcyjne z wyłączeniem spółek akcyjnych w organizacji.
Okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas nieokreślony to kluczowy element regulujący zakończenie stosunku pracy. Jego długość zależy od stażu pracy i ma na celu ochronę interesów zarówno pracownika, jak i pracodawcy. W tym czasie pracownik zachowuje swoje prawa, a pracodawca ma możliwość odpowiedniego zorganizowania pracy. Przepisy Kodeksu pracy precyzyjnie określają zasady dotyczące okresu wypowiedzenia, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo obu stron.