Nie od dziś wiadomo, że przepisy skarbowe, podatkowe i pracownicze bywają często skomplikowane i niejasne, a niemal zawsze są napisane specjalistycznym językiem, którego przeciętny Kowalski nie rozumie albo potrzebowałby dużo czasu na wnikliwe przeczytanie i zrozumienie poszczególnych punktów i paragrafów.

Data dodania: 2016-10-25

Wyświetleń: 1056

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Nie dziwi zatem fakt, że wielu przedsiębiorców nawet nie podejmuje próby samodzielnego prowadzenia księgowości, tylko od razu zleca to zadanie biuru rachunkowemu. Każdy zakłada, że do prowadzenia biura księgowego trzeba być profesjonalistą i absolwentem księgowości. Niestety, czasem zdarza się tak, że ten rodzaj działalności prowadzą osoby nieposiadające wystarczającej wiedzy i kompetencji, czego skutki ponosi właściciel firmy. Zazwyczaj są to konsekwencje finansowe, ale mogą one mieć też charakter karny, a czasem po prostu oznaczają stratę czasu i nerwów, np. w wyniku kontroli z urzędu.

Jak zatem znaleźć dobre biuro księgowe?

Tak jak zwykle, pierwszym krokiem powinien być wywiad zebrany wśród znajomych. Jeżeli ktoś korzysta z jakiegoś biura i jest zadowolony, warto iść tym tropem.

Zdecydowanie zaleca się przejrzenie kilku, jeśli nie kilkunastu ofert biur rachunkowych, najlepiej za pośrednictwem strony internetowej. Warto przejrzeć listę świadczonych usług. Jeżeli biuro zajmuje się wyłącznie obsługą księgową osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, powinna zapalić się czerwona lampka. Zagadnienie to owszem bywa skomplikowane, ale nie trzeba poświęcać mu całej działalności. Może to natomiast świadczyć o stosunkowo niewielkich umiejętnościach danego księgowego. Prawdopodobnie biuro takie zgodziłoby się na obsługę spółki handlowej, ale nie mając w tym zakresie doświadczenia, łatwo o pomyłkę czy zaniedbanie. Przypomnijmy – spółki takie obowiązuje stosowanie się do przepisów Kodeksu spółek handlowych.

Kolejnym krokiem powinno być poproszenie księgowego o okazanie certyfikatu księgowego lub chociaż podanie jego numeru. Certyfikat taki wydawany jest przez Ministra Finansów, poświadcza kwalifikacje danej osoby i uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg handlowych.

Jeżeli wybór zostanie dokonany, warto osobiście spotkać się z osobą reprezentującą biuro i w toku dalszej współpracy regularnie się kontaktować, najlepiej osobiście i bezpośrednio. Zaufanie zaufaniem, ale powinno się mieć wgląd w księgowość własnej firmy. Dobry księgowy powinien to rozumieć i akceptować.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena