Sposobów na oszczędzanie z pewnością wiele, możemy to robić chociażby codziennie przy zakupach, sprawdzając promocje czy trzymając się wcześniej ustalonej listy zakupowej. Ważnym jest, aby oszczędzanie odbywało się bezpiecznie, a to właśnie mogą nam zapewnić lokaty bankowe. 

Data dodania: 2017-07-29

Wyświetleń: 830

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczeństwo produktów bankowych

Światowe kryzysy finansowe, kłopoty poszczególnych banków, to wszystko powoduje pytania, czy lokowanie swoich środków pieniężnych w bankach jest bezpieczne. Nawet największe banki nie mają tak dużej gotówki, która by odpowiadała ogółowi wszystkich kont bankowych czy depozytów. Istnieje jednak pewna instytucja, dzięki której możemy czuć się bezpiecznie, jest to Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja ta gwarantuje, że w razie niewypłacalności banku, nasze wkłady oraz środki na rachunkach zostaną nam w stu procentach wypłacone do równowartości 100 000 euro. Limit ten dotyczy wkładu jednej osoby w jednym banku, a ilość depozytów nie ma tu znaczenia. Dlatego, jeśli posiadamy oszczędności przekraczające 100 000 euro, warto jest je rozdzielić na różne depozyty, w różnych bankach tak, aby nasze środki były całkowicie bezpieczne.

Wszystkie banki krajowe mają obowiązek uczestnictwa w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a sam limit 100 tysięcy dotyczy każdego współposiadacza rachunku, czy lokaty, więc konto małżeńskie może równie dobrze zawierać sumę 200 000 euro i nadal być całkowicie bezpieczne.

Lokata bankowa – dlaczego warto?

Skoro powiedzieliśmy sobie już o bezpieczeństwie depozytów bankowych, warto powiedzieć więcej o samych lokatach. Rodzaje lokat bankowych mogą być różne, jednak największą popularnością cieszą się lokaty terminowe. Lokata terminowa może mieć bardzo zróżnicowany okres trwania od 1 dnia do kilku lat, wszystko zależy od tego na co się zdecydujemy i co jest bardziej atrakcyjne.

Podpisując umowę z bankiem musimy wiedzieć, że w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, pieniędzy z lokaty nie będziemy mogli wypłacić przed końcem umowy z bankiem, nie będziemy mogli również dopłacić dodatkowych środków. Jeśli zdecydujemy się na wypłacenie pieniędzy z lokaty, przed zakończeniem się jej umowy, wszelkie wcześniej uzbierane odsetki przepadną. Dlatego przed założeniem lokaty warto zastanowić się czy nasze oszczędności nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie.

Co do samego zamrożenia środków na lokacie, to można rozważać ten fakt na dwa sposoby, może być on wadą lokat, ale też zaletą, gdyż dzięki zamrożeniu środków mamy po pierwsze większe oprocentowanie lokaty, na koncie oszczędnościowym będzie ono zawsze niższe, po drugie osoby mające problem z oszczędzaniem, będą miały mniejszą pokusę, aby wypłacić środki z lokaty przed terminem.

Lokata bankowa to świetny sposób na to, aby zaoszczędzić pieniądze, ale też nieco zwiększyć ich sumę. Nagromadzone odsetki z pewnością będą dla nas najlepszą nagrodą za cierpliwość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena