Polacy dość sceptycznie podchodzą do zmian, szczególnie tych powiązanych z ryzykiem, dlatego często wygrywa poczucie pewności, które zapewniają lokaty bankowe.
Do niedawna dużą popularnością cieszyły sie produkty z dzienną kapitalizacją odsetek, umożliwiające uniknięcie podatku od oszczędności bankowych. Zmiana przepisów wyeliminowała jednak taką możliwość. Banki proponują nam lokaty na różne okresy, od miesięcznych do dwuletnich - istnieją także lokaty jednodniowe. Zasadniczą różnicą pomiędzy propozycjami jest oprocentowanie powierzonych środków oraz warunki zerwania lokaty przed terminem - może to powodować całkowitą utratę odsetek lub tylko ich część określoną w regulaminie.
Dużym udogodnieniem dla klientów jest coraz szersza możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem formularza na stronie internetowej i przelanie deklarowanej kwoty na podane konto, bez konieczności otwierania rachunku bieżącego w banku. Po ustalonym terminie kapitał plus odsetki zostaną przekazane na wskazane przez nas we wniosku konto. Wiele banków przygotowało atrakcyjne oferty o ograniczonym dostępie. Najczęściej są to lokaty dla nowych klientów nieco wyżej oprocentowane od standardowe oferty, z których można skorzystać tylko jeden raz. Określona jest również maksymalna kwota możliwa do ulokowania.
Wybór najkorzystniejszego rozwiązania z pewnością ułatwią porównywarki lokat, jak również mnóstwo artykułów zamieszczonych na portalach tematycznych w internecie. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy na pewno powierzamy swoje oszczędności bankowi. Nie brakuje podmiotów oferujących atrakcyjne oprocentowanie, nie będących bankami, a tym samym nieobjętych gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Lokaty bankowe są dobrym sposobem oszczędzania dla osób ceniących sobie przede wszystkim bezpieczeństwo swoich inwestycji. Chociaż zamieszanie na Cyprze spowodowane próbą opodatkowania lokat może nieco nadwątlić ten obraz.