Lokaty bankowe jako jedne z najbardziej popularnych produktów bankowych są zróżnicowanymi instrumentami, dostosowanymi do wymagań klientów. Jednak wiele osób ogranicza się tylko do jednej lokaty terminowej, która rzeczywiście jest najbardziej popularną oraz najprostszą w zrozumieniu.

Data dodania: 2016-03-07

Wyświetleń: 928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje lokat – dowiedz się więcej o tych nietypowych

Lokata strukturyzowana

Lokaty tego typu dzielą się na dwie części inwestycyjne. Jedną z nich jest część bezpieczna, zazwyczaj stanowi większość ulokowanego kapitału. Inwestuje się w bezpieczne produkty inwestycyjne jak np. obligacje skarbowe. Druga część jest ryzykowna i opiera na inwestycji w instrumenty pochodne. Z tej części możemy zarobić znacząco więcej ale też istnieje większe ryzyko „przegrania” naszych pieniędzy. W bankach możemy zabezpieczyć część lub całość zainwestowanych pieniędzy jednak podlegają one zawsze pewnemu ryzyku utraty.

Lokata overnight

Jest to lokata nocna, która można powiedzieć, że jest odmianą standardowego depozytu terminowego. Lokata overnight jest skierowana głównie do przedsiębiorców, którzy chcą ulokować pieniądze na noc i otrzymać należne odsetki. Lokata nocna działa w ten sposób, że z rachunku firmowego pobierane są, automatycznie pieniądze na jedną noc powyżej jakiegoś limitu. Następnego dnia posiadamy pożyczoną sumę przez bank powiększoną o odsetki. Aby policzyć odsetki musimy posłużyć się wzorem 0,9*WIBID ON (roczna stopa procentowa jaką banki muszą zapłacić biorąc w depozyt pieniądze od innych banków).

Lokata progresywna

W tej lokacie nasze oprocentowanie ulega wzrostowi, tzn. że rośnie o stałą wartość w określonym czasie. W pierwszych dwóch miesiącach możemy mieć zaoferowane 2,5%, w siódmym 3,1% a w ostatnich dwóch już 5,4%. Z perspektywy reklamy może wydawać się to nadto pięknym rozwiązaniem niż jest w rzeczywistości. Otóż możemy spotkać się z reklamami z wytłuszczonym drukiem 5,4%*. W tym momencie ta gwiazdka powinna przykuć naszą uwagę, ponieważ 5,4% dostaniemy tylko, w naszym przypadku, w dwóch ostatnich miesiącach. To co się tutaj liczy to średnie oprocentowanie z 12 miesięcy, które może być niższe nawet o połowę. Jednak ogromnym plusem tego typu lokat jest fakt, iż możemy wycofać nasze pieniądze w każdej chwili bez utraty odsetek.

Lokata call

Lokata call jest podejmowana na okres co najmniej dwóch dni, a trwać możę bezterminowo. Po jej założeniu klient może ją zamknąć gdy złoży wypowiedzenie umowy w banku. Oprocentowanie tej lokaty jest zmienne a klient musi posiadać konto firmowe. To co odróżnia tę lokatę od pozostałych to, to że właściciel lokaty może swobodnie wypłacać i wypłacać środki do pewnego limitu. To umożliwia klientom dysponowanie środkami bez ryzyka utracenia wszystkich odsetek.

Jak widać istnieje wiele lokat, o których na co dzień nie słyszymy w reklamach. Jednak warto o nich wiedzieć i w zależności od swoich potrzeb oraz sytuacji finansowej zainwestować właśnie w tą, która okaże się dla nas najbardziej korzystna.

Licencja: Creative Commons