W ponizszym artykule chciałbym przedstawić najważniejszy zalety i wady lokat bankowych. Są to niezwykle charakterystyczne instrumenty finansowe, które w ostatnich latach zyskały w Polsce ogromną popularność. Przyjrzę się nim zatem dokładniej i opiszę ich najstotniejsze cechy.

Data dodania: 2011-01-30

Wyświetleń: 2393

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak napisałem na wstępie lokaty bannkowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W 2010 roku założyli oni około 230 000 depozytów o łącznej wartości prawie 600 mln złotych! W tych statystykach zdecydowanie wyprzedzają inne podobne produkty takie jak np. obligacje skarbowe czy konta oszczędnościowe. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej charakterystycznym cechom tych produktów.

Lokaty - najistotniejsze zalety lokat.

Pełne bezpieczeństwo - zakładając lokaty w banku mamy całkowitą pewność otrzymania z powrotem naszych środków. Bankowy Fundusz Gwarancyjny - to rządowa instytucja, która zapewnia nam gwarancję wypłaty naszych środków, np. w sytuacji bankructwa  banku, w którym założyliśmy depozyt.

Stosunkowo wysokie oprocentowanie - obecnie najlepsze oferty banków opiewają średnio na 6,5% w skali roku. Biorąc pod uwagę praktyczny brak ryzyka takiej inwestycji jest to przyzwoita stopa zwrotu. Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że np. obligacje państwowe oprocentowane są średnio 1.5 - 2 punkty procentowe niżej.

Brak potrzeby fachowych umiejętności - inwestowanie w lokaty nie wymaga od klienta sepcjalistycznej wiedzy na temat finansów. To odróżnia te produkty np. od inwestowania na rynku kapitałowym czy zakupów udziałów w funduszach inwestycyjnych czy instrumentów pochodnych.

Precyzyjnie określona stopa zwrotu z inwestytcji - w umowie, którą podpisujemy z bankiem mamy dokładnie określone oprocentowanie tego depozytu. W zależności od lokaty mamy oprocentowanie stałe (obowiązujące przez cały okres umowy) lub oprocentowanie zmienne (zależny od parametrów rynkowych jak np. wysokość stóp procentowych czy stawek lokat międzybankowych WIBOR).

Niezwykle podobnym produktem bankowym do lokaty jest konto oszczędnościowe. Posiada ono wszystkie opisane wyżej charakterystyki. Podstawową różnicą jest jednak możliwość wypłacania środków w dowolnym momencie. Konsekwencją tej zalety jest niższe oprocentowanie tych instrumentów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena