Każdy dziś szuka jak najkorzystniejszej szansy na pomnożenie własnego kapitału. Jedni trzymają swoje pieniądze na kontach, inni grają na giełdzie, a jeszcze inni inwestują w złoto.

Data dodania: 2012-08-07

Wyświetleń: 1800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak zawsze, bez względu na rodzaj wybranej inwestycji, przychodzi taki moment, w którym jesteśmy zmuszeni z niej zrezygnować, wycofujemy się, gdyż przestaje być ona opłacalna lub po prostu mamy ochotę spróbować czegoś innego. Jeśli więc do tej pory twoją inwestycją były np. sztabki złota, a teraz musisz zdecydować się na sprzedaż złota… dobrze wiesz, że nie można zrobić tego pochopnie. Nie mniej istotne od pytania - kiedy sprzedać złoto, jest pytanie - gdzie tego dokonać.

Dobrzy inwestorzy wiedzą, że punkt wyjścia z inwestycji określa się przede wszystkim poziomem cen złota na rynku, ale aby były one satysfakcjonujące, ważne jest również miejsce sprzedaży.

Gdzie zatem najbardziej opłacalna będzie sprzedaż złota?

  - Narodowy Bank Polski to najlepsze rozwiązanie, ale niestety niełatwe. Ta instytucja posiada zbliżoną cenę do światowych kursów złota na giełdach i raczej trudno szukać miejsca, w którym dostaniemy więcej, niż tutaj. Niestety, ma ona określone reguły, których musimy się ściśle trzymać. Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby sztabki złota nie były zniszczone czy zarysowane. Bank skupuje złoto nie w dobrym stanie, ale w idealnym! Poza tym, oddziały NBP znajdują się tylko w dużych miastach, dlatego dla niektórych osób ze względu na odległość ta opcja sprzedaży po prostu odpada.

 - Lombard lub komis to niezbyt opłacalna sprzedaż złota. Te firmy kupią od nas wszystko, ale dadzą najniższą cenę. Kursy w lombardach są bardzo niskie, gdyż późniejsza sprzedaż musi dać im odpowiedni zysk. Komis z kolei działa na podobnej zasadzie co lombard, a na domiar złego pieniądze otrzymamy dopiero po zgłoszeniu się do kantoru konkretnego kupca. Najlepszą opcją w tym przypadku będzie skup złota. Odbywa się on według ściśle określonych kursów, każda próba złota ma swoją cenę odnoszącą się do wagi jednego grama. Ceny opierają się głównie na kursie londyńskim albo nowojorskim.

 - Jednym z najważniejszych rynków, na którym odbywa się sprzedaż złota są serwisy aukcyjne. W tych miejscach sprzedasz swoje złoto nawet w ciągu kilku dni. Jeśli tylko wiesz jak to robić, aby na tym nie stracić, to otrzymasz całkiem dobrą cenę. Musisz jednak liczyć się z prowizją dla danego serwisu. W Sieci możemy znaleźć również sklepy internetowe, które chętnie odkupią od nas każde złoto i to niekiedy naprawdę za opłacalną cenę. Jednak zanim zdecydujemy się na sprzedaż w takich miejscach musimy najpierw dokładnie sprawdzić każdy sklep.

 Złoto to nie tylko pięknie wyglądające bryły, biżuteria czy monety, to przede wszystkim nasze zabezpieczenie finansowe. Jest to zapewne inwestycja opłacalna, gdyż akceptowana jest w każdym rozwiniętym kraju. Jeśli rezygnujemy z niej jednak, róbmy to rozważnie. Nie dopuśćmy do sytuacji, aby sprzedaż złota skończyła się na cenie równoważnej, bądź niższej od tej, za którą je kupiliśmy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena