Czy warto posiadać karty kredytowe?   Korzystanie z karty kredytowej na pewno się opłaca, ale przed podjęciem decyzji o jej posiadaniu należy zapoznać się choćby z podstawowymi informacjami dotyczącymi jej użytkowania.

Data dodania: 2011-07-19

Wyświetleń: 1378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby zostać właścicielem karty kredytowej, nie trzeba nawet otwierać konta w banku. Wystarczy tylko dokument potwierdzający tożsamość oraz dokument potwierdzający wysokość naszych dochodów. Bank oceni naszą zdolność kredytową i… karta staje się naszą własnością.

Karty kredytowe to wygodne narzędzia płatnicze, które zapewni nam całodobowy dostęp do środków przyznanych przez bank jako tak zwany limit kredytowy.

Jakie zatem są zalety korzystania z karty kredytowej?

Przede wszystkim, karty kredytowe różnią się od kart debetowych tym, że dokonując dzięki nim zakupów nie musimy posiadać wolnych środków. W przeciwieństwie do zaciągniętego kredytu, spłata karty kredytowej w określonym terminie pozbawiona jest dodatkowych odsetek. Jeśli natomiast nie posiadamy całej sumy, aby spłacić zadłużenie możemy wpłacić tylko kwotę minimalną i dalej cieszyć się z użytkowania karty. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, że płacimy bankowi pewną prowizję.  

Karty kredytowe są o wiele bezpieczniejszą formą dokonywania płatności. Płacąc kartą minimalizujemy ryzyko okradzenia nas przez kieszonkowców. Noszenie przy sobie sporej gotówki zawsze wiąże się z ryzykiem obrabowania nas.

Karty kredytowe zapewniają nam pewną płynność finansową, dzięki której nie musimy martwić się, że nie wystarczy nam pieniędzy np. pod koniec miesiąca.

Posiadając kartę kredytową możemy w łatwy sposób, a do tego przez całą dobę, dokonywać płatności bezgotówkowych - zarówno w sklepach offline, jak i przez Internet. Dodatkowo, możemy otrzymać zniżki bądź inne bonusy dzięki programom lojalnościowym.

Karty kredytowe ułatwiają nam również dokonywanie płatności za granicą. Z tego też powodu w okresie wakacyjnym znacznie wzrasta zainteresowanie nimi.Ubiegając się na przykład o kredyt mieszkaniowy właściciel karty kredytowej tworzy sobie historię kredytową, dzięki czemu wzrasta jego wiarygodność (oczywiście - o i ile pilnowaliśmy terminowych spłat).

Co warto wiedzieć, aby uniknąć podstawowych błędów…

Pierwszym najgroźniejszym w konsekwencjach błędem jest opóźnienie spłaty zadłużenia. Mamy na to z reguły około 56 dni. Po tym okresie naliczane są dość wysokie karne odsetki. Aby tego uniknąć zawsze można zamówić usługę przypominającą np. za pomocą SMAa o zbliżającym się terminie spłaty.

Wypłacanie gotówki z rachunku karty kredytowej bywa dla nas nieopłacalne. Okres bezodsetkowy nie dotyczy bowiem transakcji gotówkowych, więc odsetki od wypłaconej kwoty naliczane są już od dnia przeprowadzonej transakcji.

Dostęp do pieniędzy rodzi pokusę wydawania ich, brak umiaru więc i zdrowego rozsądku może doprowadzić nas do sporego zadłużenia.

Podsumowując… Z kart kredytowych należy korzystać z rozwagą, starając się nie ulegać pochopnym decyzjom zakupowym. Jeśli będziemy pilnować, aby nie wydawać więcej, niż zarabiamy i jesteśmy w stanie spłacić, karty kredytowe będą dla nas wygodną alternatywą tradycyjnego płacenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena