Choć niektórym gra w karty może kojarzyć się wyłącznie z niebezpiecznym hazardem, w rzeczywistości jest świetną formą spędzania wolnego czasu. W dobie gier komputerowych tradycyjne karty wydają się ciekawą alternatywą dla spędzania wielu godzin przed ekranem komputera.

Data dodania: 2014-02-17

Wyświetleń: 1564

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnich latach tradycyjne gry zaczynają powracać do łask. Choć na rynku gier komputerowych wybór jest coraz większy, wiele osób dostrzega, że mają równie dużo zalet, jak i wad. Wśród nich warto wymienić choćby pogorszenie wzroku, kłopoty z kręgosłupem, a w dłuższej perspektywie także problemy w relacjach międzyludzkich i odróżnianiu rzeczywistości od świata wirtualnego. Nic więc dziwnego, że tradycyjne gry coraz chętniej wypełniają nam czas wolny. Do łask powracają nie tylko stare i sprawdzone karty, ale też warcaby, bierki, chińczyk, scrabble, monopol i inne planszówki. Chętnie grają w nie zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli.

 Gra chińskich władców

Spośród tradycyjnych gier to właśnie karty cieszą się największą popularnością. Dlaczego? Bo można w nie grać na wiele sposobów, w zależności od potrzeb i umiejętności graczy. Nikt nie powiedział, że od razu trzeba grać w brydża czy pokera. Równie ciekawie spędza się czas przy makao czy grze w tysiąca. Choć dziś karty do gry są ogólnodostępne, warto wiedzieć, że kiedyś były towarem luksusowym, na który mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Historia talii kart sięga ponad tysiąc lat wstecz – pierwsze karty powstały najprawdopodobniej w Chinach w X wieku naszej ery. Pierwotnie były one wytwarzane na niewielką skalę, dlatego grali w nie królowie czy wyższej rangi szlachta. Potem gra stała się na tyle popularna, że karty zaczęto produkować masowo. Tak trafiły pod strzechy i z Chin powędrowały na cały świat. Dziś nie ma chyba osoby, która by choć raz nie grała w jakąś karcianą grę.

 Zainwestuj w porządną talię

Gra w karty to nie tylko świetna forma rozrywki, ale ma też sporo wartości edukacyjnych. Uczy koncentracji, logicznego myślenia, umiejętności przewidywania ruchu przeciwnika. To doskonałe ćwiczenie umysłu dla osób w każdym wieku. Do gry potrzebna jest zwykle tylko dobra talia kart. Warto zwrócić uwagę, by były one dobrze wykonane z wysokiej jakości materiału. Jeśli kupimy talię kart za kilka złotych, zapewne szybko się przybrudzą, pozaginają czy pojawią się na nich ślady użytkowania. To spory minus nie tylko z punktu widzenia estetyki – pozaginane karty stają się charakterystyczne i bardzo łatwo domyślić się, co ma w ręku przeciwnik podczas gry. Jeśli chcemy, by talia kart zawsze wyglądała jak nowa, powinniśmy nie tylko o nią dobrze dbać, ale też zainwestować w karty dobrej jakości, wykonane z solidnych i nie niszczących się materiałów. Choć mogą kosztować nieco więcej, ich zakup i tak się opłaca. Dobra talia kart może nam służyć w niezmienionym stanie przez długie lata. Natomiast tanie i kiepskiej jakości karty trzeba będzie co jakiś czas wymieniać na nowe, czyste i bez zagięć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena