Nowoczesne gospodarstwa rolne, które mają często ogromne powierzchnie, nie mogłyby funkcjonować bez maszyn i urządzeń rolniczych. To dzięki nim praca w gospodarstwie jest szybka, sprawna i wydajna. Maszyny rolnicze to kosztowna i poważna inwestycja, warto więc dobrze sprawdzić, co kupujemy, za ile i od kogo.

Data dodania: 2012-08-29

Wyświetleń: 1963

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielu rolników, posiadających olbrzymie gospodarstwa rolne, pracuje na roli z dziada, pradziada. Jednak oprócz miłości do ziemi niewiele ich łączy – dzisiejszy rolnik to nowoczesny przedsiębiorca, który stawia przede wszystkim na wysoką jakość produkcji i jej tempo, przy minimalizacji kosztów. Maszyny i urządzenia rolnicze nowej generacji mogą przynieść spore oszczędności. Często zastępują pracę ludzi, wykonują ją dużo szybciej i dokładniej. Nic więc dziwnego, że na rynku maszyn i urządzeń rolniczych panuje spora konkurencja – z roku na rok producenci oferują coraz to nowsze modele, oparte na najnowocześniejszych technologiach.

Funkcjonalność, wygoda i szybka praca kosztują. Nowoczesne maszyny rolnicze nie są tanie, ich ceny, w zależności od producenta, mogą sięgać kilkuset tysięcy czy nawet kilku milionów. Jednak ułatwienie pracy na roli jest bezcenne. Traktory, rozrzutniki, pługi, kombajny wykonują pracę kilku ludzi. Jak wybrać te najlepsze? Przede wszystkim powinny mieć odpowiednie parametry, dostosowane do wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie. Musimy bowiem mieć pewność, że zdążymy przeprowadzić pracę w gospodarstwie zgodnie z parametrami agrotechnicznymi.

Warto zwracać też uwagę na producenta – im bardziej znana i renomowana marka, tym większa pewność, że maszyn będzie działała bez zarzutu i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego inwestora. Niestety, są to ogromne pieniądze i nie każdego stać na nowy sprzęt.

Świetnym rozwiązaniem jest więc poszukiwanie maszyn używanych – ich cena jest sporo niższa, a jakość pracy taka sama. Gdzie szukać najlepszych ofert? Doskonałym sposobem jest przeglądanie nowoczesnych portali rolniczych, na których można znaleźć sporo ciekawych ogłoszeń. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, upatrzoną maszynę powinniśmy dokładnie sprawdzić. Jeżeli cena jest podejrzanie niska, można sobie oszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Po prostu nie zwracamy na taką maszynę uwagi – z pewnością jakaś wada ukryta utrudni lub uniemożliwi nam pracę.

Kupując używaną maszynę rolniczą, musimy dokładnie sprawdzić jej stan. Zwróćmy uwagę na stan licznika motogodzin – to miarodajny sposób na ocenę żywotności całej maszyny. Dobrym pomysłem jest zabranie na oględziny upatrzonej maszyny kogoś, kto na tego rodzaju sprzęcie pracuje na co dzień. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie kupimy urządzenia bezużytecznego i przechodzonego. Wnikliwe sprawdzenie używanej maszyny może sprawić, że dużo niższym kosztem nabędziemy sprzęt, który będzie nam służył tak samo, jak nowy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena