W porównaniu z budynkami gospodarczymi i magazynowymi wznoszonych tradycyjną metodą hale namiotowe stosowane w gospodarstwach rolnych cechują się porównywalną praktycznością przy znacznym ograniczeniu kosztów własnych. Może mieć to ogromne znaczenie w przypadku rozpoczęcia działalności rolniczej, świadomej rezygnacji z finansowania zewnętrznego (kredyty), bądź braku ostatecznego planu zagospodarowania przestrzeni produkcyjnej. Czy warto zainwestować we własną halę namiotową? Sprawdźmy.

Data dodania: 2022-02-14

Wyświetleń: 637

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Hale namiotowe w gospodarstwie rolnym

Hala namiotowa, czym jest?

Nowoczesne hale namiotowe spełniają wszystkie standardy stawiane niegdyś budowanym stodołom oborom bądź magazynom rolnym.

Stabilne, stalowe konstrukcje są w stanie sprostać nawet najtrudniejszym warunkom klimatycznym, podobnie jak i poszycie, którym mogą być płyty warstwowe, plandeki czy blacha trapezowa.

Rodzaj poszycia oraz materiałów tworzących szkielet namiotu halowego uzależniony powinien być od okresu funkcjonowania hali w danym miejscu.

W przypadku hal sezonowych, których zaletą jest łatwość demontażu i relokacji zalecane jest zastosowanie lekkich konstrukcji aluminiowych. Naturalne właściwości aluminium doskonale chronią całość przed korozją, odkształceniami i pęknięciami. Ich budowa nie wymaga stosownych pozwoleń w przypadku użytkowania hali namiotowej w konkretnym miejscu dłużej, aniżeli 180 dni.

Hale całoroczne oferowane przez Protan Elmark charakteryzują się wystarczająco dużą odpornością na wpływ niesprzyjających warunków atmosferycznych, przy zachowaniu należytej stabilności nawet podczas silnych podmuchów powietrza.

Warto przy tym wspomnieć o dowolności konfiguracji obiektu przez użytkownika.

Dostępne parametry powierzchniowe:

  • Długość do 100 metrów;
  • Szerokość do 40 metrów;
  • wysokość do 6 metrów.

W podobny sposób określa się wymagany rodzaj dachu oraz poszycia. W tym celu na stronie producenta udostępniony został specjalny konfigurator hal namiotowych.

Hale namiotowe, zastosowanie

Hale namiotowe mogą spełniać funkcje magazynowe, produkcyjne garażowe lub hodowlane. W każdym przypadku można zdecydować się na hale ocieplane oraz izolowane.

W zależności od liczby punktów oświetlenia, jak i urządzeń odbioru energii elektrycznej, można doprowadzić do namiotu halowego stałą linię przesyłową, bądź zdecydować się na proste rozwiązanie oparte na przedłużaczach kablowych. Nie ma także przeszkód, by stosować w halach ogrzewania gazowego.

Ponadto namioty termo-izolowane doskonale sprawdzą się jako magazyny płodów rolnych z uwagi na sposobność zachowania we wnętrzach hal niższej temperatury powietrza.

Wznoszenie obiektu może trwać zając zaledwie 1-3 dni, co w prostej linii oznacza, iż jest możliwość natychmiastowego montażu spowodowanego nagłą decyzją produkcyjną. Oczywiście czas trwania montażu hali namiotowej jest zależny od wcześniej określonych gabarytów.

W ramach usługi klient otrzymuje gotowy projekt, dokumentację techniczną, transport oraz montaż. Nie ma zatem potrzeby zamawiania projektu w innych miejscach, co znacznie skraca czas trwania budowy i ogranicza koszty inwestycji.

Wynajem hal

Producenci rolni, którzy w przyszłości planują rozbudowę gospodarstw o trwałe konstrukcje budowlane, mogą zdecydować się na wynajem hal namiotowych na okres niezbędny dla potrzeb produkcyjnych.

Łatwość demontażu umożliwia szybką likwidację obiektu z danego terenu i zwolnienie terenu pod przyszłe zagospodarowanie.

Krótki termin dostawy, szybki montaż oraz korzystna cena to nie wszystkie argumenty przemawiające za inwestycją w halę namiotową. Liczy się także swoboda i wszechstronność wykorzystania. Posiadając jedną obszerną halę namiotową, stajesz się właścicielem kilku różnych pomieszczeń o dowolnym przeznaczeniu, uzależnionym od aktualnych potrzeb.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena