Artykuł opowiada o tym jak ważne są książki dla rozwoju dziecka, ale również przedstawia ciekawe informacje na temat bajkoterapii. Zaprezentowany jest również podział na typy książek wykorzystywane w bajkoterapii, jaka jest tematyka tych książek i jaki ma efekt czytanie ich dzieciom.

Data dodania: 2011-06-18

Wyświetleń: 1975

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak książki wpływają na najmłodszych – klucz do dobrego rozwoju

Każdy z nas dobrze wie, że należy dzieciom czytać książki. Z pewnością do uświadamiania i upowszechniania tej prawdy przyczyniły się liczne akcje społeczne, jak choćby „Cała Polska czyta dzieciom”, która podkreślała ważną rolę, jaką odgrywa w rozwoju najmłodszych czytanie.

Codzienne czytanie maluchowi choćby kilku stron książki pomaga dziecku w nauce słuchania, płynnego mówienia i wzbogaca jego słownictwo. Doskonali również pamięć, a przede wszystkim jest drogą do wiedzy i wykształcenia. Są to prawdy powszechnie znane. Rzadziej natomiast mówi się o innej, równie ważnej funkcji czytelnictwa - terapii przez bajki, zwanej bajkoterapią.

Jakie ksiązki wykorzystujemy w bajkoterapii

Jak sama nazwa wskazuje, są to książki z bajkami, ale nie wszystkie! Wybierając dziecku bajkę do terapii, musimy brać pod uwagę takie bajki, które poruszają wiele tematów związanych z jego życiem i potrzebami. Mają to być te bajki, które pomogą dziecku zrozumieć wiele trudnych dla niego sytuacji emocjonalnych, jak na przykład irracjonalne lęki, nocne koszmary, czy nieumiejętność radzenia sobie z napięciami.

Ksiązki, które przeznaczone są do bajkoterapii na ogół zawierają trzy rodzaje bajek.

Bajki psychoedukacyjne, mające na celu zmianę niepożądanego zachowania dziecka (np. przekonanie do sprzątania zabawek po skończonej zabawie), bądź pokazujące, w jaki sposób można radzić sobie z agresją rówieśniczą.Bajki psychoterapeutyczne – to bajki, które mają na celu wspieranie wychowania, mają dowartościowywać, obniżać lęk, czy rekompensować niezaspokojone potrzeby dziecka.Bajki relaksacyjne – odprężające i relaksujące dziecko, pomagające mu odpocząć po pełnym emocji dniu (np. po stresującej wizycie u dentysty).

Bajkoterapia zyskuje coraz większą popularność, przede wszystkim dzięki wysokiej efektywności w pracy z dziećmi. Nie wszyscy mamy czas, czy możliwości finansowe, by uczestniczyć w warsztatach edukujących nas w tej dziedzinie. Ważne jest natomiast, by kupować i czytać dzieciom takie książki, które wniosą w ich mały świat pozytywne emocje i sposób patrzenia na otoczenie. Nie zapominajmy, że dziecko fantastycznie czuje się w krainie magii, cudownych bohaterów, wróżek, czy wśród rycerzy na koniach… Dlatego bajki są idealnym sposobem na przekazanie wartości i dobrego wychowania.

Licencja: Creative Commons