Książki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Na szczególne wyróżnienie zasługują szczególnie baśnie i bajki, które w znaczący sposób wpływają na nasz rozwój. Czytanie lub opowiadanie fantastycznych historii rozbudza bowiem w dziecku ciekawość świata, wyobraźnię, a także pozwala poznać świat dobra i zła. 

Data dodania: 2019-04-23

Wyświetleń: 448

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bajki terapeutyczne dla dzieci - jak leczą?

Moc słowa zawarta w książkach może pomóc dzieciom radzić sobie również z emocjami, a także rozwiązywać problemy. Wszystko to za sprawą bajek terapeutycznych, które stosowane są w formie wsparcia w sytuacji rozwodu rodziców czy niepowodzeń szkolnych.

Dlaczego warto czytać dzieciom baśnie i bajki?

Baśnie choć fantastyczne, uczą i przygotowują dziecko do dorosłego życia. Opisane w nich historie dostarczają najmłodszym wiele informacji na temat świata społecznego np. o istniejących normach czy wartościach. Opowieści te pomagają w zrozumieniu relacji z innymi, a także w rozwiązywaniu codziennych problemów z rówieśnikami. Fenomen baśni polega również na tym, że w porównaniu do innych gatunków literackich epatują one o wiele bardziej dobrem, złem, krzywdą czy tchórzostwem. Uzmysławiają najmłodszym jak wiele niebezpieczeństw czyha na nie w dorosłym, prawdziwym życiu. Zło ukazywane jest w sposób, który nie traci na atrakcyjności - pod postacią smoka, złej czarownicy czy przebiegłej królowej, gdzie nierzadko zyskuje chwilową przewagę.

Bajkoterapia - co to takiego?

Bajkoterapia to metoda wspierania rozwoju dziecka w okresie wczesnoszkolnym z pomocą literatury, która została stworzona specjalnie dla potrzeb terapeutycznych. Pomysłodawcą tej terapii jest Bruno Bettelheim, który głosił, że jeśli opowieść ma zainteresować dziecko to musi ona obudzić w nim ciekawość i rozbudzić wyobraźnię. Aby to osiągnąć wykorzystywane są różne rodzaje bajek - psychoedukacyjne, relaksacyjne czy psychoterapeutyczne, które mają pomóc dziecku w pozbyciu się problemów. Bajkoterapia z Eduksiegarnia.pl to szeroki wybór książek, dzięki którym najmłodsi poznają obyczaje, historię, kulturę, a także mogą rozwijać wyobraźnię i swoje zainteresowania. Czytając bajki, dziecko uczy się budowania pozytywnego podejścia do innych, obserwacji świata, a także nazywania emocji, które odczuwa.

Czym różni się bajka terapeutyczna od tradycyjnej baśni?

Bajki terapeutyczne nie zawierają morałów. To dziecko samo musi zinterpretować opowieść i wysnuć odpowiednie wnioski. Występować w nich mogą zarówno elementy bajkowe jak i fantastyczne postacie, jednak nie mogą używać magii do rozwiązywania swoich problemów. W bajkach terapeutycznych problemu głównego bohatera nikt nie jest w stanie rozwiązać poza nim samym. Tego rodzaju terapia ma na celu pokazać, że wszystko zależy wyłącznie od dziecka.

Jak napisać bajkę terapeutyczną?

Chcąc samodzielnie napisać bajkę ,,pomagajkę”, musimy uwzględnić następujące elementy charakterystyczne dla tego typu opowieści.

Akcja bajki terapeutycznej powinna odgrywać się w środowisku znanym dla naszego dziecka np. dom, podwórko. Bohaterem tego typu opowieści może być zabawka, zwierzątko, ale i artykuły domowego użytku, które będą zmagać się z podobnymi problemami jakie ma dziecko. Tworząc taką opowieść należy eksponować uczucia bohaterów, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Bohaterowie powinni często mówić, co czują i nazywać swoje uczucia i emocje. Bajka terapeutyczna powinna być zrozumiała dla dziecka, dostosowana do jego wieku i możliwości koncentracji. Nie powinna jednak pouczać. Dziecko zaakceptuje bajkę albo ją odrzuci. Moralizatorstwo może, więc budzić w nim sprzeciw i zniechęcać do podobnego zachowania. W bajce terapeutycznej warto zawrzeć elementy humoru i dobre zakończenie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena