Skąd się wzięło złoto?
Historia złota jest bardzo długa. Naukowcy uważają, że powstało ono na skutek kolizji dwóch gwiazd neutronowych, czyli niewielkich, ale bardzo gęstych pozostałościach gwiazd, po wybuchu supernowych. Po takich eksplozjach, na niebie utrzymuje się przez pewien czas blask, w którym dochodzi do wytwarzania metali ciężkich, w tym również złota. Bardzo prawdopodobne, że złoto, które obecnie występuje na Ziemi, przybyło na nią wraz z uderzeniem meteorytu, podczas Wielkiego Bombardowania, co miało miejsce 4 miliardy lat temu.
Historyczna Gorączka Złota
Złoto od dawna było przyczyną wielu sporów, a nawet popełniania przez nie zbrodni. Chęć zdobycia fortuny sprawiał również, że ludzie gotowi byli porzucić wszystko, by zdobyć cenny metal, który miałby ich później uszczęśliwić. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić, kto w rzeczywistości odkrył ten wyjątkowo cenny kruszec. Prawdopodobnie odkrywcą był któryś z rdzennych mieszkańców Ameryki (Indian lub Eskimosów), jednak zasługę tę ostatecznie przypisano George’owi Carmackowi, ponieważ w tamtych rejonach panował wówczas bardzo silny rasizm. Największa gorączka złota w historii miała miejsce na Alasce, w miejscowości Klondike. Zginęło wtedy bardzo wielu ludzi, których albo ogarnęły chciwość i pragnienie zysku, albo zgubiła nieostrożność. Gdyby jednak nie oni, nie byłoby obecnie na świecie tyle tego szlachetnego metalu.
Złoto - czy warto w nie inwestować?
W dzisiejszych dość niepewnych czasach złoto wydaje się całkiem dobrą inwestycją. Dzieje się tak, ponieważ od kilku tysięcy lat wciąż utrzymuje wysoką wartość oraz stanowi walutę, akceptowaną na całym świecie.
W ten szlachetny kruszec warto inwestować z dwóch powodów: pierwszym z nich jest ochrona kapitału, a drugim - zyskowność inwestycji. Inwestycja w złoto przekonuje zwłaszcza tych, którzy nie mają zaufania do państwa oraz drukowanego pieniądza. Dla porównania banknoty, które kiedyś cieszyły się dużą wartością, teraz właściwie jej nie posiadają, natomiast monety, nawet sprzed wielu lat , nadal są niezwykle cenne. Doskonale nadają się do przetapiania na sztabki.
Kupując złoto (a można zrobić to np. tutaj), trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości i wyczekać na odpowiedni moment, by móc je korzystnie sprzedać. Decydując się na nabycie tego metalu, koniecznie trzeba pamiętać, by wybierać jedynie sztabki i monety, a nie figurki czy biżuterię.
Złoto należy kupować wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Dobrym rozwiązaniem okaże się na pewno skup złota, stacjonarny lub internetowy. W Polsce, ostatnimi czasy, powstało wiele takich skupów, dlatego wybranie odpowiedniego nie powinno stanowić większego problemu. Bezpieczniej jest zawsze wybierać jednak ten, znajdujący się na miejscu, ponieważ tam ma się możliwość zobaczenia towaru „na żywo”. Za wszelką cenę trzeba wystrzegać się niewiarygodnych okazji oraz nie korzystać z licytacji internetowych.