Inwestowanie w obligacje korporacyjne umożliwia osiągnięcie zysku większego jak na lokacie, przy równoczesnym uniknięciu ryzyka, które istnieje przy inwestowaniu np. w akcje. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie obligacji korporacyjnych.

Data dodania: 2011-01-06

Wyświetleń: 3876

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Co to jest obligacja
Definicję obligacji możesz znaleźć na Wikipedii. Ogólnie obligacja to jest dług zaciągany przez podmiot emitujący obligację. Jakie są zalety obligacji nad kredytem możecie przeczytać w Equity Magazine numer 4.

2. Dlaczego piszę o obligacjach
Obligacje są jednym z najstarszych instrumentów finansowych. Rynek obligacji  w USA jest największym rynkiem na świcie i jest 3-krotnie większy niż wartość spółek notowanych na NYSE. Dlatego będąc w finansach i nie wiedzieć o obligacjach to jak nie wiedzieć dzisiaj co to jest internet.

3. Dlaczego inwestować w obligację
Obligację są instrumentem finansowym pomiędzy lokatami bankowymi a akcjami. Przynoszą większą stopę zwrotu niż lokaty bankowe, jednakże nie ma tutaj 100% gwarancji zysku. Z drugiej strony są znacznie mniej ryzykowne niż akcje, gdyż ich cena nie zmienia się tak dynamicznie a nawet w przypadku bankructwa firmy jesteśmy w lepszej sytuacji niż akcjonariusze. Ogólnie posiadanie obligacji w swoim portfelu jest podstawą przy poważnym inwestowaniu.

4. Jakie obligacje mogę zakupić w Polsce
Piszę tutaj o obligacjach dostępnych publicznie. Jest w Polsce duży rynek obligacji nie notowanych i dotęp do niech jest bardzo utrudniony o ile nie niemożliwy dla przeciętnego Kowalskiego. Bez problemu można kupić za pośrednictwem GPW, obligacje skarbu państwaobligacje samorządowespółdzielcze korporacyjne.

5. Gdzie mogę kupić obligacje?
Obligacje, które są notowane na GPW (rynek Catalyst) możesz kupić za pomocą wszystkich rachunków maklerskich w Polsce (nawet na eMaklerze). Obligacje korporacyjne możesz kupować również za pomocą maklerskiego rachunku IKE.

6. Dlaczego wszystkie obligacje kosztują w okolicy 100?
Cena obligacji podana w arkuszu nie jest ceną jaką zapłacimy za obligację. Na cenę obligacji składają się następujące elementy:
- cena obligacji
- wartość naliczonych odsetek
- prowizja maklerska

7. Ile wynosi cena obligacji?
Aby wyliczyć cenę obligacji musimy przemnożyć cenę nominalną obligacji (dostępna w prospekcie emisyjnym, tabelach itd.) przez cenę podaną w arkuszu. Weźmy dla przykładu obligację Ganta. Ich cena nominalna to 1000 złotych. Cena w arkuszu to np. 101,40. Czyli cena obligacji jaką zapłacimy wynosi 1014,00. Od tej ceny należy obliczyć prowizję maklerską - zwyczajowo jest to 0,19% min. 3 zł. Czyli w tym przypadku u byłoby to właśnie 3 zł.

8. Skąd wziąć informacje o naliczonych dotychczas odsetkach?
Jeżeli kupujesz lub posiadasz obligację z wynagrodzeniem w postaci odsetek (czyli wszystkie poza zero kuponowymi) to za każdy dzień posiadania obligacji należą Ci się odsetki. Odsetki też należą się osobie od której m.in kupujesz obligację.
Wartości naliczonych odsetek dostępne są w tabelach odsetkowych m.in. na stronie rynku Catalyst. Należy jednak pamiętać by wziąć wartość z odpowiedniego pola w tabeli. Jeżeli kupujemy obligację na przykład dzisiaj tzn. we wtorek 4 stycznia to nie bierzemy z pola 4.01 tylko liczymy sobie kiedy obligacje będą nasze. A ponieważ księgowanie obligacji zajmuje w KDPW D+2 to powinniśmy wziąć z pola 6.01. A tutaj mamy dzień wolny i KDPW nie pracuje czyli bierzemy z nagstępnego dnia roboczego - czyli 7.01. I tą wartość doliczmy do ceny obligacji. Dlatego lepiej kupować obligacje od poniedziałku do środy, gdyż wtedy nie zapłacimy ekstra odsetki naliczone w weekend:)

9. Dlaczego przy sprzedaży obligacji dostałem mniej odstekek niż wynika z tabeli?
Dlaczego dostałem mniej odsetek wypłacanych kwartalnie niż wynika to z prosketu (tabeli odsetek)?
Jeżeli kupujesz obligacje na zwykłym rachunku maklerskim, a nie rachunku IKE to od odsetek odciągany jest automatycznie podatek belki w wysokości 19% (w rzeczywistości może być trochę inny z powodu zaokrąglania odsetek). Z tego powodu nie warto kupować obligacji tuż przed wypłatą odsetek, gdyż dostaniemy mniej niż zapłaciliśmy (właśnie z powodu podatku belki).

10. Jak i kiedy są wypłacane odsetki od obligacji?
Szczegóły możemy znaleźć w prospekcie emisyjnym danej obligacji jak i w tabelach odsetkowych. W tabeli odsetkowej na czarno zaznaczony jest dzień, w którym następuje przydział prawd do odsetek. Jeżeli pod koniec tego dnia nasze obligacje są zaksięgowane na naszym rachunku w KDPW (pamiętaj od D+2) to przysługuje nam prawo do odsetek. W tym samym dniu wartość odsetek odejmowana jest od sumarycznej wartości obligacji na naszym rachunku (więc się proszę nie zdziwić na nagły spadek wartości rachunku w tym dniu). Jak uzyskamy prawo do odsetek to należne nam odsetki powinny się znaleźć na naszym rachunku maklerskim w dniu wypłaty tych odsetek. Wyjątkiem mogłybybyć odsetki od obligacji firm zagranicznych (przypadek np. dywidendy CEZ-u).

11. To jak zarabiać na obligacjach?
Ogólnie możemy przyjąć dwie główne strategię:
1)Kupujemy obligację trzymając ją aż do terminu wykupu, inkasując po drodzę odsetki.
2)Kupujemy obligację taniej i sprzedajemy drożej - czyli dokładnie jak na akcjach. Ta technika jest możliwa, jednakże ceny obligacji nie zmieniają się tak dynamicznie jak na akcjach. Mimo wszystko może być ona szczególnie zyskowna jeżeli bierzemy w ofercie publicznej obligacji szczególnie atrakcyjnych, gdyż ich cena na rynku oscyluje znacznie powyżej ceny emisyjnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena